We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yaşasın kadın mücadelemiz, yaşasın kadınlar!

29 9 11
09.03.2021

Öncelikle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Haftamız kutlu olsun.

Tam da bu anlamlı güne üst üste denk gelen ağır şiddet vakalarına şahit olduk ne yazık ki. Samsun’da İbrahim Zarap adlı şahsın uyguladığı ağır şiddet ve görüntüler, Aydın’da önce cinsel saldırıya maruz bırakılıp sonra öldürülen 92 yaşındaki kadın, Bursa’da 10 yaşındaki çocuğun camide istismar edildiği vaka, kadınların ve LGBT bireylerin darp edilerek gözaltına alınması…

Bunlar duyup gördüklerimiz. Bir de haberimiz olmayanlar var…

Bu ülkede her gün ana gündem kadına yönelik şiddet aslında.

Bu artan şiddet tablosunun ortasında coşkuyla ve sevinçle 8 Mart’ı kutlamak pek mümkün olmasa da öfkemizle alanlarda buluşuyoruz, yazıyoruz, konuşuyoruz, isyan ediyoruz.

Hakkımız! Çünkü yaşam hakkımıza kast ediyorlar. Yaşam hakkımızı siyasi iktidarlarının bekasına alet edenlere karşı mücadele veriyoruz. İşimiz zor, hiçbir zaman da kolay olmadı. Buna rağmen daima kazanımlarla ilerledi kadın hareketi. Bundan sonra da böyle olacak. Bir kere bunu baştan söyleyelim.

Söylemekten dilimizde tüy bitti ama bir kez daha özetle belirtelim, neticede bu bir 8 Mart yazısı:

Şiddetin artması tesadüf değil. Şiddet fiilinin öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler tam anlamıyla yapılmıyor. İstanbul Sözleşmesi’nde tüm detaylarıyla sıralanmış olan önleyici tedbirler uygulanmıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri toplumun her kesimine verilmiyor. Genelde ve yerelde alınması gereken önlemler alınmıyor. Şiddeti önlemede sıfır toleransla kararlı olunduğuna ilişkin yine İstanbul Sözleşmesi’nin emrettiği gibi bütünlüklü bir duruş sergilenmiyor.

Örneğin; elektronik kelepçe uygulaması. 9 yılda yalnızca 210 şiddet faili için uygulanmış. 2018 yılında yaklaşık 359 bin koruma kararı alınmış fakat aynı yıl elektronik kelepçe uygulaması için pilot bölge seçilen İstanbul’da yalnızca 5 şiddet faili için elektronik kelepçe uygulanmış. Oysa, bu yıl Boğaziçi direnişinde 25 ev hapsi verildi. Yani, bir anda 25 elektronik kelepçe uygulaması yapıldı. 2015 yılında yine bir 8 Mart günü Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı’nın ortak kararıyla imzalanan protokolle kadına yönelik........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play