We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şiddet mağduru İranlı bir kadının öyküsü

37 12 23
11.05.2021

Geçtiğimiz hafta bir video izledik hepimiz. Bir erkek bir kadına şiddet uygularken “Seni öldürürsem 3-5 ay yatar çıkarım. Hiçbir şey olmaz!” diyordu. Kadına en ağır şekilde defalarca vurdu. Bir yandan da, evin içinden, dışarıda olanları kameraya alanlara tehditler savuruyordu. Zülküf Coşkun isimli erkek, bu görüntülerin yayılması ve halkın tepkisi üzerine tutuklandı.

18 Mayıs’ta saat 12.00’de Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma görülecek. Davayı takip edeceğiz.

Duruşmadan önce, vaka özelinde bazı bilgiler paylaşmak istedim. Konunun, kadına yönelik şiddet konusunda son derece bariz bir cezasızlık örneği olması bir yana, şiddete maruz bırakılan kadının, yani Galavizh Hanım’ın kimliği bakımından da önemli yanları var. Davanın özel avukatı Av. Umut Topuz’la, bu konuyu başından beri takip eden gazeteci arkadaşım Meltem Yılmaz’la ve şiddet mağduru Galavizh Hanım’ın kızıyla da vaka ve dava hakkında görüştüm. Bu yazacaklarım kendilerinin bilgisi dahilinde. Bazı noktaları yazmama kararı aldık; fakat ilerleyen süreçte bunlar da gündeme gelecektir. Yalnızca şu kadarı söylemek isterim; konu buraya yazılanlardan çok daha vahim. Bu sebeplerle, en sonda söyleyeceğimi yazının başında belirteyim; şiddete maruz bırakılan bu ailenin sizlerin desteğine çok fazla ihtiyacı var.

Galavizh (Ayoubi) Hanım, İranlı mimar, mucit, şair. Esasında başka özellikleri de var; am bunlar en belirginleri. Öyküsünü ilk dinlediğimde bana Füruğ Ferruhzad’ı anımsattı. İran’ın şer’i ve baskıcı sisteminde “Ben varım, buradayım” diyen zeki ve cesur biri. Galavich Hanım, mimarlık alanında lise ve üniversitelerde 10 yıl boyunca eğitmenlik yapmış. Dünyanın birçok yerindeki önemli projelere katkı sağlamış ve bu projeler için yetenekli mimarlar yetiştirmiş. İnşaat alanında ilk buluşunu 2005 yılında kayda geçirmiş. Sonrasında, toplamda 6 buluş daha yapmış. 2007 yılında İran’da önemli bir yeri olan Porche Mehr yarışmasında resim ve tasarım alanında birincilik kazanmış ve ödülünü İran Cumhurbaşkanı’nın elinden almış. “Ve Şimdi Mesih Ağladı”........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play