We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ses ve görüntü kaydı yasağına ilişkin

45 35 24
04.05.2021

Türkiye’de her gün bir hukuk darbesi yaşanıyor ve bizler bu durumun hukuka ne kadar aykırı olduğunu açıklamaya çalışırken, darbeyi indirenler hiçbir şey olmamış gibi davranmaya devam ediyorlar. Öyle ki, artık insanlar, hukuka aykırılığı açıklayanlara kızmaya başladı. “Hukuk mu kaldı, ne hukuku!” deyip dinlememeye başladılar. Diğer yandan hukuksuzluk doğrudan size dokunduğunda, fiili olarak önüne geçemeseniz bile en azından hukuki olarak başvurunuzu yapmak durumunda kalıyorsunuz ve hatta yapmalısınız. Kaldı ki, kimi zaman haklarınızı dile getirerek hukuksuz uygulamaya fiilen de direnebiliyorsunuz ve başarılı olabiliyorsunuz. Bu sebepten -artık çok sık karşılaştığımız- iktidarın hukuki darbelerinin, hangi açıdan hukuka aykırı olduğunu bilmekte her halükârda fayda var.

Geçtiğimiz hafta genelgeyle iki yasak üst üste getirildi. Biri, kapanma sürecinde içki satışının yasaklanması, diğeri eylemlerde polislerin ses ve görüntü kaydının alınmasının yasaklanması.

Bu yazıda, ikincisine dair bir şeyler söylemek istiyorum.

Kural olarak, kamusal alanlarda ses ve görüntü kaydı almak yasak değildir. Malumunuz pratikte, örneğin sokakta bir kedinin fotoğrafını çekerken kareye oradan geçen arkadaki masada çay içen biri girebiliyor. Bu özel hayatın gizliliğini ihlal midir? Aslında hayır. Fakat diyelim ki, fotoğraf karesine giren kişi kendini billboard'larda gördü ve özel hayatım ihlal edildi diyerek dava açtı. O zaman farklı bir karar çıkabilir. Diğer bir deyişle, bu husus hukukta tartışmalı. Fakat, kamusal bir alanda gerçekleşen bir eylemde, kişiler genellikle görüntülerinin ve ses kayıtlarının alınabileceğini bilerek oraya giderler. Zira, basının da bulunduğu ortamlardır buralar. Bu noktada, 'Özel hayatımın gizliliği ihlal edildi' diye itiraz etmek hayatın olağan akışına da aykırıdır. Hatta, bırakın kamu hukukunu, özel hukuk çerçevesinde olan boşanma........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play