We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Minnettar failler, nefessiz kamu

13 22 0
20.07.2021

Bu ülkede her gün adalete olan inancımızı biraz daha sarsacak, ülkeyi herkesin kendi adaletini tesis ettiği bir noktaya sürükleyecek bir olay gerçekleşiyor. Şüpheli ölüm olarak tartışılan Aleyna Çakır vakasında şüpheli olarak konuşulan (her ne kadar dosyada tanık sıfatıyla yer alıyor olsa da) Ümitcan Uygun’un tahliyesi de bunlardan biri oldu.

Esasında Ümitcan Uygun’un tutuklanması da insanların adalete olan inancını sarsan bir durumdu. Şöyle ki, yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu kişinin dosyada şüpheli olarak dahi yer almaması, tutuklamanın uyuşturucuyla ilgili başka bir suçtan yapılması hukuken “kamu vicdanı” dediğimiz o ortak toplum vicdanını son derece yaralayan bir durumdu. Ümitcan Uygun, vakanın ardından yaptığı ilk konuşmasında kâh insanlara parmak sallamasıyla, kâh iktidara selam çakmasıyla, kâh sonradan yaptığı “tuhaf” yayınlarla ve hatta hakkında çıkan birçok haberle kriminal yapısını zaten ortaya koymuştu. Bu esnada Aleyna Çakır ölmüştü, ailesi, yakınları acı içindeydi ve insanlar bu kişinin nasıl eğlendiğini, gününü gün ettiğini takip ediyordu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tahliye hakkında yaptığı açıklamada özetle “Savcılık iddianameyi yanlış hazırlamış, bu yüzden iddianamenin iadesine karar verildi, bu esnada da 6 aylık tutukluluk süre sınırı dolunca bırakmak zorunda kaldık” diyor. Nedense, Ümitcan Uygun vb. söz konusu olunca titizlikle uyulan tutukluluk sürelerine Kavala veya Demirtaş söz konusu olunca katiyen uyulmuyor, diller susuyor, kulaklar duymaz oluyor.

“Şüpheli ölüm” vakalarının her geçen gün arttığı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun tuttuğu verilerle sabitken, İçişleri Bakanlığı bu vakaların verisini dahi tutmuyor, bizzat Bakan Soylu cinayetlerin ne kadar da azaldığına ilişkin açıklamalar yapıyor. Kadın cinayetleri dâhi tartışmaya açılıyor ve kadınların hayatlarını çoktan basit birer rakama dönüştürüyorlar. Bu........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play