We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Evlilik içi cinsel şiddet

47 17 13
19.01.2021

“Kız başına” ekibiyle art arda iki hafta gerçekleştirdiğimiz “cinsel şiddet” konulu iki oturumlu panelde konuşmacıydım. Her iki oturumda da arkadaşlar katılımcılardan gelen soruları derleyip bana ilettiler. İlk hafta onlarca sorunun en az yarısının “evlilik içi cinsel şiddet”le ilgili olduğunu gördüğümde açıkçası şaşırdım. Hatta biraz canım sıkıldı. İkinci hafta da gelen soruların önemli bir çoğunluğunun aynı konu olduğunu görünce bu yazıyı yazmanın şart olduğunu düşündüm.

Öncelikle, şiddetin olduğu yerde suç vardır, diyerek başlamak isterim. Zira her şiddetin suç olmadığını düşünenlerin sayısı istatistiklere göre hiç de az değil (Elbette, meşru müdafaa veya kolluk kuvvetinin uygulamak durumunda kaldığı orantılı kuvvet gibi hukuka uygunluk hallerini saymazsak). Burada söylemek istediğim temel bir şey var; şiddete maruz bırakıldığınızı düşünüyorsanız orada hukuki yollara başvuru hakkınız olduğunu da düşünebilirsiniz.

Şiddetin başlıca dört türü olduğunu dile getiririz: Fiziksel şiddet, cinsel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet. Dijital ortamları kullanmaya başlamamızla birlikte, şiddet dijital ortamda da işlenmeye başladı ve böyle beşinci bir tür olarak dijital şiddeti de saymaya başladık. Bu şiddet türleri, her nerede ve kim tarafından işlenirse işlensin şiddettir, suçtur ve hukuki yola başvurduğunuz noktada cezalandırılması gerekir. Bazen bu şiddet türlerinin birkaçı birden işlenmiş olabilir. Örneğin, cinsel saldırıya maruz bırakılmışsanız, orada aynı zamanda psikolojik şiddet olduğundan da bahsedilebilir; çünkü aşağılanmış, yok sayılmış, hakarete uğramış hissedersiniz, travmatiktir.

Evlilik içerisinde, bu şiddet türlerinin bir veya birkaçı birden, çoğunlukla bir kereye mahsus olmayan/sürekli şekilde işlenebilir. Şiddet suçlarının sistematik şekilde işlendiği yerde aynı zamanda “eziyet suçu” da gündeme gelir ki bu suç, tutuklamayı gerektirebilir. Evlilikte cinsel şiddet diye bir şey vardır ve evet suçtur. Türk Ceza Kanunu da evlilik içerisindeki cinsel şiddeti suç olarak tanımlar.

Peki ne şekilde meydana........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play