We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Atatürk ve din

17 15 0
01.06.2021

"Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında hafızlıklarını tamamlayan 136 öğrenci, Erdoğan’ın katılımıyla Ayasofya'da dün düzenlenen programda icazet aldı. Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii eski İmam Hatibi Mustafa Demirkan, Erdoğan'ın da dinlediği anlarda şu ifadeleri kullandı:

"Bu ve bu gibi mabedler mabed olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir... Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma... "

2021 yılının Türkiye Cumhuriyeti’nde bir imam, bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nın gözünün içine baka baka, bu ülkenin kurucusuna hakaret etti. Sonrasında Cumhurbaşkanı bu çirkinliğe ilişkin tek kelime etmedi.

* * *

Ertesi gün ofisime geldiğimde AKP’ye oy verdiğini bildiğim ve insanlığına daima değer verdiğim aşağıdaki esnaf komşumla karşılaştığımda, bana kendiliğinden şunları söyledi; “Tuba Hanım, biz böyle bir ülke istemiyoruz. Ülke gözümüzün önünde mahvoldu. Biz yanıldık. Oyumuz artık AKP’ye değil.” Gülümsedim tabi, sevindiğimi belirttim. Tam giderken durdurdu; “Bu arada bize Atatürk’ü de hep yanlış anlattılar. Dinsiz dediler. Fakat şimdi anladık ki Atatürk’ün dinle bir derdi yokmuş. Dini bunlar gibi kullananlarla derdi varmış…”

İçime güneşler doğdu.

Ofisime çıkarken aklıma geldi. Dedemlerin yaşadığı yer Kahramanmaraş’ın muhafazakar bir bölgesiydi. Çocukken yaz tatillerinde dedemlere giderdik. Ben mahalledeki çocukları toplardım, oyunlar oynar, piknikler yapardık. Kimi zaman onlara bahçede doğum günü partisi düzenlerdim. Aklıma o günlerden biri geldi. Unutmuyorum, kardeşimin doğum gününü kutluyorduk. Öncesinde birlikte annelerimizden tarif alıp basit bir pasta yapmıştık. Çok güzel bir gündü. O gün kendi aramızda konuşurken, içlerinden biri bana “Biliyor musun, Atatürk Allah’ı hiç sevmezmiş. Tuvalette Kuran’ı tepelemiş” demişti. Atatürk........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play