We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

5. 'Algı' Paketi

41 11 27
14.09.2021

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “5. Yargı Paketi için kolları sıvama vakti” dedi. Öncesinde ise hepimizi çıldırtacak derecede gerçeklikten uzak şu açıklamayı yapıyor: “Daha kaliteli, daha öngörülebilir ve daha erişilebilir adalet hizmetleri yolunda Türkiye son 19 yılda kesintisiz reform iradesiyle çağ atladı. Reform irademiz, milletin yargı adaletinden beklentileri ve çağın ihtiyaçları doğrultusunda daha da güçlenerek devam ediyor, devam edecek.”

İktidar mensupları, uzunca süredir aklımızla dalga geçen cinsten açıklamalar yapıp duruyor. Neyi yanlış yapıyor, neyle oynuyorlarsa onun güzellemesini yapıyorlar. “Yansıtma” dedikleri şey bu. Örneğin, demokrasiden nefret ediyorlar ve demokrasiyi ayaklar altına alan her türlü uygulamayı yapıyorlar; fakat demokrasi güzellemeleri yapıp ne kadar demokratik olduklarını söyleyip duruyorlar, gibi. Bakan’ın açıklaması da bunlardan yalnızca biri. Herkesin hep bir ağızdan “Kara!” dediği şeyi, tutup bize göstererek ve hiç duymamışçasına gülümseyerek “Bakın ne kadar da beyaz!” diyorlar. Eskiden buna popülist yöntem çerçevesinde “algı” diyebiliyorduk. Gelinen noktada, algı dahi diyemiyorum kendi adıma, bu artık insanları aptal yerine koymanın zorba hali, bir tür delirtme taktiği. Delirsinler ki iktidarımız devam etsin hırsı. Hırsların en tehlikelisi.

Son 2 yıldır birileri çıkıp çıkıp “yargı paketi” deyince benim kalbim hop ediyor. Eyvah diyorum, acaba bu kez başımıza ne gelecek? Hatırlıyor musunuz yargı paketlerinden birinde ifade özgürlüğünü genişlettiklerini ileri sürmüşlerdi. Biz de demiştik ki, genişletme falan yok, giderek artan baskılarına yaldızlı ambalaj hazırlamak bu. Düşünün ki bunun en basit ispatı şu; 32 yılda 5 cumhurbaşkanı için 1816 Cumhurbaşkanına Hakaret suçundan dava açılmışken, aynı suçtan Erdoğan zamanında son 6 yılda 38 bin 581 dava açılmış. Bir ara........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play