We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Sigortanızı kocanız ödesin öğretmen hanım!'

27 17 7
31.08.2021

Kadınlar, hayatları boyunca türlü eşitsizliklerle mücadele ediyorlar. Bu durumu bir kadın olarak bizzat yaşamanın yanı sıra bir avukat olarak da sık sık şahit oluyorum. Boşanma davaları bir yana, iş hukuku alanında da sık sık karşılaştığımız bir durum. İş yaşamındaki ayrımcılık bilinmeyen bir başlık değil; fakat kadınların her defasında seslerinin duyulmasına ihtiyaçları var. Kanıksanmış bir durum olmamalı bu. Öyle ki, İş Kanunu’nda “ayrımcılık tazminatı” dahi öngörülmüş durumda. Gelin görün ki, başvuran yok pek.

Son zamanlarda, bir öğretmen müvekkilim vesilesiyle öğretmenlerin yaşadıklarına içerden şahit oluyorum. Öğretmenler, asgari ücrete, korkunç bir iş yüküyle çalıştırılıyorlar. Elbette, bu eziyete kadın-erkek birlikte maruz bırakılıyorlar; lakin, söylemem gerekir ki kadınların mağduriyeti çok daha fazla. Kadınlar ayrıca ciddi bir psikolojik şiddete de maruz bırakılıyorlar. Psikolojik şiddet erkeklere kolay kolay uygulanamıyor, uygulamıyorlar çünkü. Kadınların kılık kıyafetine bile karışılıyor örneğin.

Pandemi döneminde öğretmenlerin mağduriyeti daha da arttı. Sanki öğretmenler online şekilde daha az çalışıyorlarmış gibi muamele edildi. Birçoğunun sigortası yatırılmadı veya eksik yatırıldı. Kısa çalışma ödeneği üzerinden ücret verildi veya hiç verilmedi. Hele ki bir örnek duymuştum müvekkilimden, inanmakta zorlanmıştım; pandemi sürecinde eksik yatan sigorta primlerine ilişkin okul müdürüne uyarıda bulunan bir kadın öğretmenlere, müdür “Sigortanızı kocalarınız ödesin” demiş ciddi ciddi. Arsızlıkta sınır tanımamak bu olsa gerek.

Daimî var olan problemler de var. Örneğin, yaz tatilinde para vermemek için 10 aylık sözleşme yapmak, istifa mektuplarını işe........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play