We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrupa Şampiyonası'nda ilk rakip İtalya…

20 8 0
11.06.2021

Euro 2020’nin açılış maçı A Grubu’nda Türkiye ile İtalya arasında TSİ 22.00’de başlıyor. 2018 Dünya Kupası’nı pas geçen iki ülke, yükselen yıldızları, tecrübeli teknik direktörleri ve turnuvaya gelirken yakaladıkları olumlu atmosferle, Euro 2020’de beklentileri aşabilecek ekipler arasında görülüyor.

Bir ülkenin herhangi bir kültürel veya sportif alandaki yerini anlamak için en yararlı yöntemlerden biri, o alana hediye ettiği kavramlara bakmak olabilir. Herkesin malumu olan “asma kilit” anlamındaki catenaccio ve “serbest savunmacı” liberonun yanı sıra regista (derinden oyun kurucu), trequartista (yaratıcı ofansif orta saha) ve mezzala (bkz. Barella) gibi İtalyanca tabirler futbol terminolojisinde kendine yer edindi. Bu sözcüklerin hepsinin taktiklere ve bireysel rollere karşılık gelmesi tesadüf değil. İtalyanlar futbolun emekleme çağından bu yana taktik, özellikle de defansif taktik açısından her zaman yenilikçi ve mükemmeliyetçi oldu. Brezilyalı Ronaldo Inter’den Real Madrid’e transfer olduğunda, İspanya’ya neden döndüğü sorulunca, “Futbol oynamak için; İtalya’daki daha çok satranca benziyor” demişti. Ronaldo’nun eleştirisi aslında İtalyanlar için iltifattı.

Elbette İtalyanların futboldaki izi sözcüklerden ibaret değil. Dört Dünya Kupası zaferi ve uzun süre dünyanın en iyi ligi olan Serie A, ülkeyi her zaman futbolun zirvesinde veya yakınında tuttu. Zaman zaman maddi sorunlar, köhne statlar, yolsuzluk ve şike olaylarıyla sarsılan İtalyan futbolu, oyuna duyduğu tutku ve düşünsel zenginliğiyle her zaman geri dönmeyi başardı. 21. yüzyılda iki Euro finali ve bir Dünya Kupası şampiyonluğu bulunan Gökmavililer, Euro 2020’de Türkiye, İsviçre ve Galler’in yer aldığı A Grubu’ndaki tek elit takım. Hatta birçoklarına göre turnuvanın gizli favorisi.

Halbuki üç yıl önce dibe vurmuşlardı. Takımın Rusya’daki Dünya Kupası’na katılma ihtimali kalmadıktan sonra göreve getirilen Roberto Mancini, 14 Mayıs 2018’den bu yana küçük çaplı bir Rönesans’a öncülük etti. Daha önce Inter ve Manchester City’de lig şampiyonlukları yaşayan tecrübeli hocanın İtalya’sı Euro 2020 elemelerindeki 10 maçın tamamını kazanırken 37 gol atıp 4 gol yedi. Toplamda 27 maçtır yenilmiyorlar. Kadro kalitesi ve hoca profili düşünüldüğünde, Azzurri (“Gökmavililer”) olarak bilinen İtalyanların gizli favori statüsünü anlamak zor değil.

26 kişilik İtalya kadrosunda büyük egolar veya dev profillerden ziyade kolektif uyuma dönük nitelikli oyuncular var. Kadroya seçildiği veya seçilmediği için hakkında büyük fırtınalar kopan bir isim olmadı. İtalya tarihinin en yüksek galibiyet yüzdesine sahip milli takım hocası olan Mancini, en karanlık günlerde göreve gelerek ipleri ele almanın getirdiği hakimiyeti ve karizması sayesinde bu güveni sağlamışa benziyor.

Avrupa futbolunda üçlü savunma yeniden yükselişte, ama üçlü defansın geleneksel uzmanlarından olan İtalya, sahaya genellikle 4-3-3 biçiminde yayılıyor. Kalede çocukluğundan beri Milan’da as kaleci olan, çok yüksek standarda sahip Donnarumma var. Savunmanın göbeğinde Bonucci ve Chiellini amcalar oynuyor; Chiellini’nin yerine Inter’in genç........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play