We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

QAnon ve küresel çapta komplo teorileri

31 0 15
11.01.2021

"Normal" şartlar altında, 2021’de Avrupa’yı nelerin beklediğini kaleme alan bir seriyle başlayacaktım bu seneye... Ancak işler beklendiği gibi gitmedi.

Belki de artık şaşırmamız gereken tek şey hâlâ şaşırmamız...

Capitol baskının bir gösterdiği de, aşırı sağ fikirler ve ideolojik motiflerin hayatımızda farkında olduğumuzdan da yoğun biçimde etkili olduğu.

ABD Kongresi’ni işgal edenlerden ön saflarda yer alanlar arasında, esintileri bizlerin de çevresinde yaygın biçimde dalgalanan QAnon hareketinin takipçileri de vardı.

QAnon, bir grup pedofil, şeytana tapan elitin dünya genelindeki tüm kötülükler ve meselelerden sorumlu olduğuna inanan komplo teorilerine dayalı bir hareket. Şimdiye değin, ABD başkanları veya siyasi liderler de bu tip komplo teorilerinin parçaları olarak görülüyorlardı. İlk kez QAnon ile beraber bir ABD Başkanı, dünyayı saran bu kötüler ağını yenilgiye uğratabilecek bir kurtarıcı olarak görülüyor.

İlk bakışta, böylesi bir komplo teorisinin nasıl olup da böyle bir ayaklanma ile ilintili olabileceğini sorgulayabilirsiniz. Neticede, Pew’un Mart 2020’de gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Amerika’da halkın yüzde 76’sı “QAnon hakkında hiçbir şey okumadıklarını ve bilmediklerini” söylüyor. “Az bir şey duyduklarını” söyleyenler ise, yaklaşık yüzde 20’lik bir kitle. Ancak yüzde 3’lük bir azınlık, QAnon ile ilgili derinlemesine bilgisi olduğunu ifade ediyor.

Öncelikle, bu tarz komplo teorilerini takip edenlerin “Evet, QAnon hareketinin takipçisiyim” demesi beklenemez. Zaten “şeytani elitlerin dünyadaki her şeyi kukla gibi oynattığına” gerçekten inananların bir kamuoyu araştırmasında da bunu ifade etmesi söz konusu olamaz.

Kaldı ki, QAnon ismi diyelim ki, yabancı geliyor.

Peki, aralarında Hollywood yıldızlarından başlıca zenginlere, pedofil satanistlerden oluşan bir ağın dünyayı yönettiği komplosunu hiç mi duymadınız? Buna inanan insanlarla hiç mi karşılaşmadınız?

Illuminati, Bill Gates, George Soros, Obamalar,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play