We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Popülizmin asıl baharı mı geliyor?

43 13 10
02.02.2021

Fransa’nın liderliği, 2022’de aşırı sağa geçebilir.

Aşırı sağ lider Marine Le Pen, son kamuoyu yoklamalarına göre, neredeyse Emmanuel Macron ile başa baş gidiyor. Harris Interactive tarafından 19-20 Ocak’ta gerçekleştirilen ve günlük gazete Le Parisien’in haberleştirdiği araştırmaya göre, olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Le Pen, Macron’dan daha fazla oy topluyor. İlk turda Le Pen, yüzde 26-27 oy alırken, Macron ise yüzde 23-24’te kalıyor. İkinci turda ise, Macron yüzde 52’lik bir destekle kazanacak gibi görünse de, Le Pen de yüzde 48 ile hemen arkasından geliyor.

Seçimlere daha bir yıldan fazla zaman var: Fransa’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin turları 8 ve 23 Nisan 2022’de gerçekleşecek. Elbette, bu süre zarfında çok şey değişebilir. Her şeyden önce, Le Pen’in kazanmasından endişe edenler, Macron’a destek vermek için birleşebilir; sandığa gitmeyeceklerse de gitmeyi seçebilirler.

Yine de, Fransa’da aşırı sağın iktidara gelmesini engelleyen “cam tavan” aşınıyor. Fransa’da başkanlığın ikinci dönemini kazanmak zaten zor: Son olarak 2002’de Jacques Chirac, ikinci kez cumhurbaşkanı seçilebilmişti.

Macron’un 2017’deki seçimlerin ikinci turunda aldığı yüzde 66’lık desteğinin yakınında bile olmadığı kesin. Le Pen, o dönemde yüzde 34 oy toplamıştı. O seçimlerde, sandığa gitme oranı yüzde 74,6’da kalmıştı: Bu da, 1969’dan beri Fransa’daki en düşük katılım oranıydı. Özellikle sol görüşlü seçmenler, Macron’a oy vermektense, sandığa gitmemeyi tercih etmişlerdi.

Marine Le Pen’in kendisi ise, şimdiden seçim kampanyasına başladı denebilir. Geçtiğimiz günlerde Fransa’da baş örtmenin yasaklanması için çağrıda bulundu. Le Pen “Benim görüşüme göre, baş örtmek İslamcı bir ideolojinin göstergesi” dedi ve Fransa’da “İslamcı ideolojinin tüm öğelerinin yasaklanması” çağrısında bulundu. Böylesi bir yasak, Le Pen’in elinde imkan olsa bile mümkün görünmüyor. Zira, konu muhakkak mahkemeye götürülür ve anayasaya aykırı bulunarak iptal edilir. Mesele, daha çok Le Pen’in bu dönemde desteğinin artmasına neden olan “İslam korkusunu” sömürmek istemesi.

Ortaokul öğretmeni Samuel Paty’nin 16 Ekim 2020’de aşırılıkçı 18 yaşındaki bir genç tarafından başı kesilerek öldürülmesi, ülke genelinde büyük tepki yarattı ve İslamofobi’yi hortlattı. Hatırlanacağı gibi Paty, öldürülmeden önce ifade özgürlüğü konulu bir Yurttaşlık Bilgisi dersinde, Hazreti Muhammet’i konu alan “meşum” karikatürlerden bazılarını göstermişti. Paty cinayetinden iki........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play