We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Konu: Dış politika... Muhalefet: Yok

29 38 20
13.04.2021

İlginç biçimde, Türkiye’de dış politika iç politikayı etkiliyor ve iç politika malzemesi olarak kullanılıyor -ama tersi söz konusu değil. İç politikada olup bitenin dış politikaya etkisi yok. Elbette, iktidarın kendi desteği ve çıkarı, kendi bekâsı için veya kendi siyasî vizyonu çerçevesinde iç siyasetten aldığı etkilerle gerçekleştirdiği birtakım değişiklikler, ayarlamalar yapılıyor. Ancak bu iç etkenlerin, iktidarın kendi çıkarı ve bekâsı dışında kalanları ancak kısıtlı derecede etkili. Muhalefetin iç politika konusunda hiçbir vizyon sunmaması ve sadece iktidarı dış siyasette yeterince milliyetçi olmamakla eleştirmesi de, içerinin dışarıyı etkilememesinin başlıca sebebi.

Muhalefetin dış politikasını, iktidar ile yan yana masalara oturmuş ve iktidar ne ısmarlarsa, “bana da iki katını getirin” diyen bir müşteriye benzetiyorum. 2020 yazında neredeyse savaşın eşiğine geldiğimiz Yunanistan ile şimdi ilişkiler düzeliyor. Veya daha doğru bir deyişle, çatışma süreci şimdilik askıda.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 14 Nisan’daki Ankara ziyareti, Türkiye’nin (şimdilik) değişen dış ilişkiler dengelerindeki Doğu Akdeniz’e yönelik en somut gelişmelerden biri. Tabii, son bir haftaya bakarsak, daha düşük perdeden başka somut gelişmeler de yaşandı. Türkiye İsrail’e, ilişkileri büyükelçilik seviyesinde temsiliyete yükseltmek istediğini bildirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükrü ile görüşerek erken Ramazan tebriklerini iletti. Mısır ile 2013’ten beri yok olan ilişkilerin başlaması, İsrail ile de 2018’den beri olmayan büyükelçilik seviyesinde temsiliyetin mümkünleşmesi açısından dönüm noktaları bunlar.

Ankara’nın Doğu Akdeniz konusundaki tutum değişikliğinin ardında, Avrupa Birliği ile karşılıklı olarak işlerin yoluna koyulması kararı, Türkiye’nin ekonomik sıkışmışlığı, Kıbrıs konusunda iki devletli çözümün gündeme alınması ve Kanal İstanbul projesine hız verilmesi de yatıyor.

Sonuncudan başlayalım: Artık Kanal İstanbul projesi ete kemiğe bürünmeye başladı. Bunun en net göstergesi, büyük inşaat malzemeleri tedarikçilerinin piyasaya verilen malda iyice kısıntıya gidip stok yapmaya başlaması. Diğer bir deyişle, stokları şimdiden Kanal İstanbul’a yönlendirmeleri. Tabii hükümetin çeşitli kanatlarından ardı ardına gelen Kanal İstanbul açıklamalarını da ciddiye almak gerek. Bu projenin başlaması ile........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play