We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İttifaklar popülizme dayanıklı mı?

17 13 7
10.02.2021

Macaristan’da 13 Nisan 2019 yerel seçimlerde, Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın iktidardan muhalefete geçmesi, dünya genelinde büyük ilgi gördü. Türkiye, o dönemde kendi yerel seçimleri ile meşgul olduğu için, konu şöyle bir ilgi gördü geçti. Arada da, “ittifak kurma” konusu romantize edilerek ele alındığı oluyor Türkiye’de. Ancak, bunun dışında, muhalefette önde gelen siyasteçilerin (oradaki muhalif muadillerine benzetilenlerin), herhalde Macaristan’ı çok küçük ve önemsiz bir ülke gördüklerinden; bu örnekle pek de ilgilenmediklerini gözledim. Bu durum, tabii biraz da “dışa kapalılıklarından” kaynaklanıyor: Türkiye’de, dünyadaki gelişmeleri takip eden, dünyaya açık, yurtdışı bağlantıları güçlü kaç lider, kaç siyasetçi var?

Türkiye’de şu an, bir yandan siyaset sahnesinde Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılarak kendi partisini kurması gibi, Millet İttifakı’nı zayıflatabilecek gelişmeler yaşanıyor. “Sahne önü” ve “sahne arkasında” da, Cumhur ve Millet İttifakı’nın geleceklerini odağına alan bir çok gelişme yaşanıyor. Diğer bir deyişle, ittifaklar ana gündem maddemiz.

Öte yandan ittifaklar, siyasetin tabanında da oy geçişlerini tetikliyor. Yaklaşık I’a yakın bir çoğunluk kendini Millet İttifakı’na yakın hissediyor. Cumhur İttifakı’na yakın hissedenler ise @’a ancak ulaşıyor.

Diğer yandan, Kürt oylarında da hareketlenme var. Çeşitli araştırmalar, bir yandan Güneydoğu’da CHP oylarının ilk kez yükseldiğini gösteriyor. Türkiye genelinde ise ilk kez CHP’deki Kürt oyları, AK Parti’dekileri geçti. HDP oyunu büyük ölçüde koruduğundan, diğer partilere geçişler (örneğin CHP veya DEVA) çok da üzerinde durulacak bir konu değil şu aşamada. Önemli olan, AK Parti’nin Kürtler nezdinde 3. ve hatta 4. Parti olmaya kayması; bu durumun kalıcılaşıp kalıcılaşmayacağı...

Akışkanlıklarından dolayı, Kürt oylarına dikkat etmek önemli. Ve tabii, genç oylarına da: günümüz Türkiye’sinde yaş seviyesi düştükçe, dindar-muhafazakârların, kendini “Atatürkçü” olarak tarif edenlere göre azaldığı bir demografik profil söz konusu.

Türkiye’de ittifakların öneminin artmasının, “tavandan” gelen ve başkanlık sistemine geçişten kaynaklanan bir sebebi olduğu gibi, “tabandan” gelen böylesi bir demografik sebebi de var. Seçmen davranışı bakımından demografi hareketleniyor; kimi zaman kararsızlara birikim oluyor, kimi zaman da partiler arası geçişler artıyor. Kararsızlarda 2020 boyunca yaşanan zirveleri de, aslında seçmenlerin “büyük göç” için ayaklanmasına bağlamak lazım.

Seçmenlerin, AK........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play