We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gücün güçsüzlüğü

51 24 13
26.03.2021

Türkiye, neredeyse 24 saatlik bir zaman dilimi içinde önce ABD ve sonra da Çin Dışişleri Bakanlarıyla görüşen tek ülke oldu. Brüksel’deki NATO Zirvesi’nin “yan ürünü” olarak Anthony Blinken ile “yapıcı” olarak niteledikleri bir görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu, ertesi gün Ankara’da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi. Normal şartlar altında, dünyanın en güçlü iki ekonomisi ile bir araya, art arda gelebilmek büyük bir güç. Bu da Türkiye’nin kendisinin stratejik öneminden kaynaklanıyor. Ancak, bu görüşmelerden hemen önce “Kara Pazartesi”yi yaşamış, iç ve dış politikada kutuplaşması ve sorunları arttıkça artan bir Türkiye’den bahsediyoruz.

Kendi içinde ve dışında büyük ve kronik sorunlar biriktirmemiş, büyütmemiş bir Türkiye, ABD ve Çin arasında “iklim krizi” gibi konular başta olmak üzere yeni bir Soğuk Savaş’ın engellenmesi için arabuluculuk yürüten bir ülke olabilirdi.

Şimdi ise, iki tarafı da birbirine oynamaya çalışarak kendine kısa vadeli çıkarlar elde etmeye çalışan bir konumda. Çin’den, Kara Pazartesi kayıplarının yeniden yaşanmasını ve derinleşmesini engelleyecek finansal destek ve yatırım gelebilir. ABD ile de, NATO üyeliği üzerinden Halkbank ve çeşitli diğer konularda baskı gelmesini engelleyecek “zaman kazandırıcı” temaslar gerçekleşebilir. Ancak gerek Çin gerekse de ABD ile ilişkilerinde, Türkiye’nin bir muhatabı daha var: o da hiç şakası olmayan Rusya. Putin yönetimi, engellemek istediği gelişmeyi engelleyebilecek denli güçlü kartları elinde tutuyor Ankara nezdinde...

Avrupa Birliği Liderler Toplantısı, Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağının belirleneceği çok kritik bir buluşma olacaktı. Tabii ki böyle olmadı. Aralık 2020’de top nasıl taca atılıp, kararlar Mart 2021’e ertelendiyse; şimdi de Haziran-Temmuz 2021’e ertelendi.

2021 yazı da, Avrupa Birliği ile ABD’nin ilk kez Joe Biden’ın yüz yüze katılımı ile liderler teması gerçekleştireceği dönem olduğundan, hemen her kritik karar için işaret edilen tarih. Sadece Türkiye ile ilgili değil, AB’nin kendi içinde Polonya ve Macaristan’a dair yaptırım kararları için de 2021 yazı bekleniyor. Şu an AB için “Bakalım Joe Biden yönetimi ne diyecek” kullanışlı bir bahane. Türkiye’ye yaptırımlar konusunda, Reuters kanalıyla “ABD yönetimi istediği için AB’nin........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play