We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bizim mahalleye sesleniyorum: Senin ne o bıyık?

72 32 103
17.01.2019
Birbirimizi başka türlü eleştiremez miyiz? Birbirimize katılmadığımız anlar olabilir evet ama bu denli öfkeli bir saldırganlık neden? AKP’nin kusur bıraktığı Gazete Duvar gibi mecralar da kapansın mı, yazıp çizmeye devam eden İrfan Aktan gibi gazeteciler de sussun mu? Ne istiyoruz?

Türkiye’de olayların felç edici bir akışı var. Ardı ardına o kadar çok olaya ve bunları çevreleyen öyle yoğun etkileşimlere maruz kalıyoruz ki insan kalem oynatacak enerjiyi bulamıyor. Bu hafta onca meselenin üzerine bir de Trump, “One minute!” ayarında kükredi. “Kürtlere saldırırsanız, Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz” dedi! Sanıldığının aksine iktidar cenahında çok etkisi olmadı bu kükremenin. Zaten Allah için hiç de yabancı olmadığımız tarzda bir kükremeydi bu. Gingerbread kafa Trump’a bu kükremeleri de biz öğretmiştik ne de olsa.

Oysa bizim mahalleden arkadaşlar diplomatik nezaket derdine yanmaktaydı. Sanki diplomasi dilini Türkiye her düzeyde ama her düzeyde terk etmemiş, “One minute”le başlayan süreçlerde dünya diplomatlarının cümlesinin gözünü pişmiş dana gözü misali pörtletmemiş ve monşerliğin “iki yüzlü ritüellerini” yerle yeksan etmekle övünmemiş gibi, volümlü bir tepki gösterdiler. Ak pirincin içindeki tek siyah taşı bulmuşçasına, Trump’ın nezaketsizliğini ayıkladılar, ışığa tuttular vs. vs.

Kısacası bizim mahallenin Stephen Dedalusları olayın diplomatik nezaket bakımından çok scandalous olduğunu, Trump’ın yine vox populus’u oynadığını filan söyleyip cık cık yaptılar. Sosyal medyada yedi düvele karşı “nezaketsizliğin” kitabını yazan liderlerimizi ve siyasetçilerimizi akıllarına bile getirmeden Trump’ı kınadılar… Az biraz kenara çekilelim ya da hiç değilse, memleketimizin ağır biçimde aşağılanmasına AKP’nin siyaset tarzının nasıl sebebiyet verdiğini açıklayalım, AKP cenahını bu konuda konuşmaya zorlayalım demediler. Diplomatik nezaketten, ahde vefadan, Trump’ın şuur ve izan sorunundan onlar bahsetsin bakalım da demediler. Offf… offf… Olayları bu noktadan alıp, günümüzü gün eden, “Yasin senin niye bıyık yok” sorusuna bağlasam bağlanır yani.

Ben bunları düşünüp dururken adları bende saklı iki dünya lideri bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş bile. Biri diğerine “Donald senin niye bıyık yok” demenin köşesinden dönmüş, “Kardeş tamam anladık, senin dükkan kapandı bu yüzden tivitırdan mehteri veriyor iç piyasana siyaset satıyorsun ama bizim de burada bir iç piyasamız var, bizim dükkan açık, önümüz seçik, pardon önüm seçim” demiş. Hükümet bülteni Sabah da meseleyi, “Küstah” sözcüğü düzeyinde kınamış. AKP’nin nazik diplomasi geleneği bunu gerektirir. Biliyorsunuz “küstah” bize Yeşilçam filmlerinden, Belgin Doruk’tan filan miras kaldığından, böyle düşük dozlu diplomatik bir hakaret sayarız kendisini.

Mahallemizde konuşulan ikinci olay da diplomasimizin diplomasi, hariciyecimizin hariciyeci olduğu bir gelenek içinde şekillenmiş bir üslubun sahibinden geldi. Aydın Selcen’den. Söz konusu yazı üzerinden bir iki hafta geçti ama yine biz bize dertlendiğimiz bir........

© Gazete Duvar