We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sinema kavgasında ilk dalga çekilirken

24 23 12
18.01.2019
Fırtınanın ilk dalgası atlatılıp sular çekilmeye başladıkça görüntü daha da netleşmeye başladı. Bir yanda 2016’nın kuruyla 800 milyon dolar vererek Mars Grup’u satın alan CJ CGV, diğer yandan sektördeki büyümenin sonsuza kadar süreceğini düşünüp kredi ile yatırım yapan sinema salonu işletmecileri, öte yandan da her ikisine de para kaptırmak istemeyen yapımcılar.

Yılbaşının hemen öncesinde yerli sinemanın büyük yapımcıları ile Mars Grup’un sahibi CJ CGV Grup arasında patlak veren kriz derinleşerek devam ediyor. Büyük yerli yapımcıların, belli ki bir süredir kulis faaliyetlerini yürüttükleri ‘sinema yasasında değişiklik teklifi’nin apar topar Meclis’e getirilmesiyle ülke sinemasına dair başka sorun daha görünür hale gelmişti: Sansür.¹ Çünkü yeni yasa ciddi bir sansür tehdidi içeriyor. Bir yanda Mars Grup, diğer yanda yapımcılar, öte yandan bağımsız sinemacılar, yasa için Meclis koridorlarında lobi çalışmaları yürüttüler.

Aradan geçen zamanda, sektörün aktörlerinin tavırlarına bakarak manzarayı daha da net görebilir hale geldik. Hem ‘popcorn krizi’ gibi görünen tartışmanın altında yatan daha derin krizi görme fırsatı bulduk, hem de tarafların soruna yaklaşımı hakkında fikir sahibi olduk. Hepsine dair söyleyebileceğimiz tek şey, bu yasa teklifinin sorunlara kalıcı çözüm bulmaktan uzak olduğu ve bir süre için rahatlatsa da krizi derinleştireceği şeklinde.

Türkiye’nin kalburüstü yapımcılarını bünyesinde barındıran, sitesinde üyelerinin 70 ülkeye film ihraç ettiğiyle övünen Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Birliği’nin (TESİYAP) 16 Ocak’ta bir açıklama yayınlayarak “teklifin ülkemiz sinema sektörünü çok daha ileri seviyelere taşıyacağını, şeffaflık sisteminin gelmesi ile beraber üretimin ve verimliliğin artacağını, film endüstrisi içinde güvenin tazeleneceği ve tüm tarafların yasanın yeni haliyle kenetleneceği kanaatindeyiz” deyip, dört gözle (tanımlama kendilerine ait) kanun teklifinin yasalaşmasını beklediklerini ifade ettiler. Bu açıklamalarının üzerinden 24 saat geçmeden, sektörün başka bir tarafı yeni bir........

© Gazete Duvar