We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Perde tekellere mi kalacak?

51 25 0
28.05.2021

Pandemi öncesinde dijital yayın platformlarının tehdidi altında bulunan ve gücünü korumak için arayışlar içine giren sinema sektörünü (özellikle de salon işletmeciliği) çok daha zor bir dönemin beklediği aşikâr. Salgın, ‘piyasa kuralları’ içinde gerçekleşecek bu dönüşümü hızlandıran bir katalizöre dönüştü adeta. Zaten, dijital yayın platformlarındaki büyümeye sektörün verdiği tepki, garantili işlere yönelmek olmuştu. Bu da giderek tek tipleşen filmlerin ortaya çıkmasına, çeşitliliğin azalmasına ve yapımcıların risk almaktan kaçınmasına neden oldu.

Pandemiden önce de ‘Marvelizm’de (1) sembolleşen bir aynılaşma eğiliminden bahsediyorum. 13-25 yaş arası genç kuşağın dinamizmine odaklanan, onların estetik ve hikâye ilgilerini sömüren bu filmler sektörün ve salonların dijital platformların büyümesi karşısında ayakta kalabilmesinin yolu olduğu için fazla tartışılmıyordu. Bunun önce sinemayı sonra da salonlardan seyircilerin uzaklaşmasıyla sektörü bitireceğine dikkat çeken birkaç yönetmen oldu sadece. Hatırlarsınız bunlardan birisi de Martin Scorsese’ydi.(2)

Online platformların büyümesine paralel olarak medya ve sinema alanındaki şirketlerin birleşerek tekel oluşturması da pandemi öncesinin önemli gündem maddelerinden birisiydi. Sektörü takip edenler hatırlayacaktır. Telekomünikasyon şirketi AT&T'nin Time Warner şirketler grubunu 85.4 milyar dolara satın almasının ardından bu birleşme çapraz tekelleşme yaratarak sektörde haksız rekabete yol açacağı gerekçesiyle yargıya taşınmıştı. ABD yargısı 2018 yılında aldığı bir kararla, bu birleşmeye onay verince büyük tartışmalar yaşanmıştı. ABD Adalet Bakanlığı bu kararı temyize götürdü ama mahkeme şirketin Netflix’i örnek göstererek “yeni yayıncılık modellerinin tekel oluşmasını önleyeceği” şeklindeki savunmasını haklı buldu ve birleşme gerçekleşti. Ama gelin görün ki, Netflix aradan geçen zamanda sektörün en büyük oyuncusu haline geldi ve tekelleşme hamlelerini birbiri ardına yapıyor.

İşte bu satın alma ile Warner Bros.’un, HBO, TBS, TNT gibi kanalları bünyesine katan HBO Max ile dijital yayın alanına iddialı giriş yapan şirket bu kez bir başka dev Discovery ile birleşme hazırlıkları yapıyor.(3) Bu devasa........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play