We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pandemi ve ‘kültürel iktidar’ meselesi

39 23 0
04.06.2021

Mor ve Ötesi grubunun üyesi müzisyen Harun Tekin, pazartesi günü ilan edilen ‘yeni kademeli normalleşme’ sürecinde başta müzisyenler olmak üzere sanat dünyasına dair bir destek planının ilan edilmemesi üzerine haklı bir isyanı dile getiriyordu. Tekin, Twitter hesabından: “Müzikten, sahneden, sanattan korkmak korkanlar açısından makul gibi görünse de beyhude bir tavır. Keyfi yasaklar aşının yerine geçemez. Bu ülkenin birbirinden değerli müzisyenlerinin, müzik emekçilerinin, sahne sanatçılarının maruz bırakıldıkları şey rasyonel değil ideolojiktir” diye yazdı. Tekin’in iktidarın tavrının ideolojik olduğuna dair bu serzenişi hem sanatseverlerden hem de sanat dünyasından destek buldu. Çünkü bir buçuk yıla yaklaşan süre boyunca, komik ve hiçbir işlevi olmayan desteklerden başka bir politika üretilmeyen, lebalep kongreler yapılırken sahnelerin ve müzikli mekânların açılmasına izin verilmeyen bir siyasetin başka türlü olduğunu düşünmek saflık olur.

Böyle düşünen yalnızca Harun Tekin de değil üstelik. Evrensel’in 3 Haziran 2021 tarihli, “Sanat yaşasın, yaşasın sanat: Örgütlenmeden kurtuluş yok!” (1) başlıklı manşet haberine konuşan İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu: “Cumhurbaşkanının açıklaması sonrası, bir müzisyen arkadaşımızı intihardan vazgeçirmeye çalıştık. Eşi evi terk etti. Destek yollayarak ikna ederek baya çaba sarf ettik. (…) Bu tarz durumların olmasından korkuyoruz açıkçası. Belirsizlik bizi çok fazla endişelendiriyor. Bu karar politik olarak algılanıyor. Sanata, müziğe, kültüre, yaşam şekline, neşeye, umuda darbe vurmaya çalışan bir algı var gibi. Bilinçli yapıldığına dair bir düşünce var” sözleriyle dile getiriyordu meselenin ideolojik olduğuna dair fikirlerini.

1 Haziranda açıldığı ilan edilen sinema salonları, bir gün sonra bir aylığına tekrar kapatıldı. Küçük salonlar hazırlıklarını yapıp bu hafta sonu seyirciye kapılarını açmaya hazırlanırken, büyük işletmeciler ABD yapımı gişe filmlerini beklemenin daha iyi olacağı konusunda bakanlığı ikna etmişe benziyor. Benzer şekilde, sinema alanında küçük yapımcıların ne yaptığıyla ilgilenilmezken, özellikle televizyonlara içerik üreten büyük yapımcılar için birçok kolaylık sağlanıyor. Bu yapımların yurtdışına satıldığı da........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play