We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Küllerinden doğmak!

35 6 0
25.06.2021

Arama motoruna İzlanda ve yanardağ diye yazınca, son iki aylık haberler düşüyor önümüze. Daha çok yakında dönemde futbol takımının başarılarıyla gündemimize giren bu ada ülkesi, şu sıralarda da yanardağ ile konu olmuş medyaya. İzlanda'nın güneybatısındaki Reykjanes Yarımadası'nda bulunan ve 6 bin yıl sonra yeniden faaliyete geçen Fagradals Yanardağı söz konusu olan. Ancak yaşı 25 üstünde olanlar on yıl önceki patlamaları da hatırlayacaklardır. Çünkü bu patlamalar, kısa süreli küresel krize neden olmuşlardı.

Önce 2010 yılında Eyjafjallajökull volkanının patlayarak havaya saçtığı kül ve duman yüzünden Avrupa hava sahası 6 gün boyunca uçuşlara kapatılmış, on binlerce uçuş seferi iptal edilmişti. Şu sıralarda yeniden faaliyete geçebileceği değerlendirilmesi yapılan Grimsvötn Yanardağı ise 2011'de faaliyete geçmiş, o dönemde Reykjavik'teki havalimanı kapatılarak 900 kadar uçuş ertelenmişti.

Bu bilgiler Netflix’te gösterimine başlanan “Katla” dizisine giriş yapabilmek için gerekli. Çünkü dizi bütün hikâyesini ve mitolojisini İzlanda’daki bir yanardağ üzerine inşa ediyor. Bir bakımdan İzlanda’dan gelen bir hikâyenin de yanardağ temasını içermesine şaşırmamamız gerektiğini anlıyoruz aslında. Tabii ülkenin en az yanardağları kadar meşhur yönetmeni Baltasar Kormákur’un imzasını taşıyor olması, diziyi daha da cazip kılıyor. Ülkesinde çektiği filmlerin ardından Hollywood’a da adım atan (Belalı Düğün, Everest, Zorlu İkili, Sürükleniş) yönetmen, senaryoyu Sigurjón Kjartansson ile birlikte kaleme almış.

Dizi, Vik adlı boşaltılmış bir kasabada geçiyor. Bir yıl önce Katla adlı........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play