We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kime göre, neye göre ‘kötü’!

20 6 0
02.07.2021

On beş aydan uzunca bir sürenin ardından ilk kez kısıtlamasız bir şekilde sinema salonlarıyla buluştuk. Ve uzun zaman sonra vizyon takvimine yeni filmler eklendi, gelecek haftalara bakınca listede olanların yarattığı heyecan özlediğimiz bir his. Ve ne yalan söyleyeyim, bu uzun zaman aralığında dijital platform içeriklerinden, online festival deneyimlerinden, geçmişin sinema klasikleri yoldaşımız oldu ama büyük perdede birilerinin koşturup durduğu, uzay gemilerinin, fantastik yaratıkların, baş ağrıtan aksiyonların olduğu filmlerle kavuşmak için de sabırsızlandığımı itiraf etmeliyim.

Sinema salonlarındaki yasakların kalkmasıyla birlikte bu hafta çoğu yakın dönem festivallerinden bildiğimiz dokuz film giriyor vizyona. En çok ilgi görecek olanı kuşkusuz “Hızlı ve Öfkeli 9”. Haftanın filmlerinden “Relic” (Azap) hakkında İstanbul Film Festivali’nin şubat ayındaki online gösterimi sonrası kaleme aldığım kısa değerlendirmeyi şuraya bırakıp, haftanın öne çıkan bir diğer filmi “Cruella” hakkında birkaç satır edelim.

ABD’de 26 Mayıs’ta vizyona giren ve 72 milyon dolar hasılat elde eden “Cruella”, asıl ilgiyi ülke dışında görmüş gibi. O günden bugüne gösterildiği ülkelerde 112 milyon dolardan fazla hasılat elde ederek yaratıcılarının yüzünü ziyadesiyle güldürdü.

Dodie Smith‘in orijinal ismi “The One Hundred and One Dalmatians” olan, bizim “101 Dalmaçyalı” olarak bildiğimiz romanı meşhurdur. Bu romanı okumadıysanız bile uyarlanan filmlere, animasyonlara denk gelmişsinizdir. “Cruella”nın merkezinde romanın kötü karakteri Cruella de Vil yer alıyor. İzleyenler hatırlayacaktır. Stephen Herek imzalı 1996 tarihli “101 Dalmaçyalı” filminde Glenn Close tarafından canlandırılan Cruella, neredeyse katıksız bir kötüydü. "Gerçek Sevgili", "Korku Gecesi", "Zor Saatler" ve "Ben, Tonya" filmleriyle tanıdığımız Avustralyalı yönetmen Craig Gillespie’nin bu yorumu ise “kötü olmanın o kadar da kötü olmayabileceğine” dair daha çok.

Doğuştan iki karakterli olarak yaratılan Cruella’nın........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play