We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Irkçılığın İngilizcesi!

67 5 14
14.05.2021

Irkçılık bütün egemen ‘beyaz’ ve ‘batılı’ ülkelerde vardı, var ve var olmaya devam edecek. Haliyle buralardaki ırkçılıkla, ayrımcılıkla, belli halklara/ırklara karşı uygulanan keyfilikle mücadele de hız kesmeyecek. Sistematik ırkçılık denildiğinde akla ilk gelen ülkenin ABD olması anlaşılabilir bir durum. Daha 90’lı yıllara kadar yasal olarak ırkçı bir rejime sahip Güney Afrika’da öyle. Ama ABD’de yasal olmasa da fiili olarak işlemeye devam eden özellikle siyahlara ve sonra Latin Amerika kökenlilere yönelik ırkçı uygulamalar sık sık gündemimize geliyor. ABD’deki ırkçılığın boyutları ve geçmişi o kadar büyük ki, diğer ülkeleri görünmez kılıyor kimi zaman.

Fransa’nın, İtalya’nın, İngiltere’nin göçmenlere karşı ırkçı uygulamaları aralarda kaynayıp gidiyor. Geçmişte yaşananlar geçmişte kaldı diye düşünülüyor. Fransa Cezayir’in sömürgeleştirilmesine dair özeleştirisini yaptı ve bu savaşta yaşananlardaki sorumluluğunu kabul ettiği diye yüzleşmiş sayılıyor örneğin. Almanya, Nazi geçmişiyle yüzleştiği için işler hallolmuş gibi yapılıyor. Kendi adıma İngiltere’de siyah azınlığın maruz kaldığı sistematik ırkçılığın boyutları hakkında fazla bir bilgim olmadığını itiraf etmeliyim.

“Açlık”, “Utanç”, “12 Yıllık Esaret” gibi filmleriyle tanıdığımınız siyahi İngiliz yönetmen Steve McQueen’in beş filmlik “Small Axe” adlı antolojisi, İngiltere’de yaşayan Batı Hint Adaları (Karayip, Antil vb.) kökenli siyah vatandaşların uğradığı sistematik ırkçılığa odaklanıyor. Bu antolojinin BluTV’de yayınlanmasını fırsat bilerek ilk film olan “Mangrove” hakkında birkaç kelam edelim. Antolojideki beş filmi de gönül rahatlığıyla tavsiye ettiğimi belirtmeden geçmeyeyim.

Steve McQueen’in yapıtı, yakın tarihte Netflix’te izlediğimiz, çeşitli Oscar adaylıkları da kazanan “Şikago Yedilisi'nin Yargılanması” filmin çağrıştırıyor bir bakıma. Ama McQueen, daha önce anlattığı iki hikayenin ruhunu bu filmde birleştirmeyi başarıyor. İlki IRA liderlerinden Bobby Sands’ın açlık grevini anlattığı ve kendisine dünya çapında tanınırlık kazandıran filmi “Hunger/ Açlık”. McQueen bu filmde İngiliz devletinin yargı mekanizmasının nasıl işlediğini, kolluk güçlerinin olaylara yaklaşımını içeriden ve çok........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play