We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geçen Yaz: Yüze göze bulaşan erotizm

40 7 0
16.07.2021

Ozan Açıktan’ın Netflix için çektiği “Geçen Yaz” daha ilk kadrajından itibaren tanıdık gelmeye başlıyor. En nihayetinde daha filmi izlemek için play tuşuna basmadan gençlik erotizmiyle yüklü bir büyüme hikayesi izleyeceğimizi biliyoruz. Ki bu göründüğü kadar kolay bir şey değil. Sinema tarihi, yaratıcıların kendi hayat ve gözlemlerinden hareketle yazıp çektiği benzer filmlerle dolu. Bu filmleri iyi yapan şey yaratıcının dünyasından, kafasından çıkıp ne kadar evrensel bir dile bürünüp bürünemediğinde yatıyor. Ne kadarının geçmiş güzel günlere övgü ne kadarının o döneme soğukkanlı bakmayı başardığıyla da doğrudan ilgili hale geliyor filmlerin kaderi. Bunu belirleyen şey, yalnızca merkezdeki genç ve onun çevresindeki birinci halkanın ne yapıp ettiği kadar; bu gençlerin nasıl bir ülkede/ dünyada oldukları da hiç kuşku yok ki.

Sofia Coppola’nın ilk uzun metraj filmi “The Virgin Suicides”ı, Ken Loach’ın “Kerkenez”i, Richard Linklater'ın “Boyhood”u yukarıda andığım koşulları kusursuzca yerine getiren yapımlar olarak hemen buraya not düşebileceğimiz yapımlar. Ama cinsellikle hemhal olmuş bir büyüme hikayesi içini ilk bakılacak adreslerden ikisi Alfonso Cuaron’un yönettiği “Y Tu Mama Tombien”i ve Luca Guadagnino’nun “Beni Adınla Çağır” filmleri.

Peki, “Geçen Yaz” nerede bir yerde duruyor? “Silsile”, “Annemin Yarası”, “Aile Arasında” ve yine Netflix’te izlediğimiz “Yarına Tek Bilet” filmleriyle tanıdığımız Ozan Açıktan’ın senaryosunu Sami Berat Marçali ile birlikte kaleme aldığı “Geçen Yaz”, Türkiye sinemasında yavaş yavaş bir kategori altında toplanabilecek sayıya ulaşan “yazlık filmleri” listesine eklenen yeni bir halka gibi. İlk elden söyleyelim. Ozan Açıktan, 90’lı yılların ikinci yarısındaki o ‘eski Türkiye’ hissiyatını başarıyla geçiriyor. Çocukluğu/ ilk gençliği bu döneme denk gelen kuşak için çok uzakmış gibi hissedilen aslında o kadar da uzak olmayan bir yakın geçmiş. Cep telefonunun olmadığı, internetin bilinmediği bir çağda her şeyden........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play