We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Black Widow: Devir teslim töreni

15 5 0
10.07.2021

“İlk Marvel Sinematik Evreni filmi ‘Iron Man’ (2008) olup imtiyazın birinci evresini başlattı, evre almaşık kurgu ‘Yenilmezler’ (2012) filmiyle sonuçlandı. İkinci evre ‘Iron Man 3’ (2013) filmiyle başlayıp 2015'te piyasaya çıkan almaşık kurgu ‘Yenilmezler: Ultron Çağı’ ve ardından çıkan ‘Karınca Adam’ ile tamamlandı. Üçüncü evre, ‘Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı'yla başladı ve ‘Örümcek-Adam: Evden Uzakta’ filmiyle sona erdi. Serinin ilk üç aşaması toplu olarak ‘The Infinity Saga’ olarak bilinmektedir. Dördüncü evrenin, ‘Black Widow’ (2021) filmiyle başlaması (…) planlanmaktadır.”(1)

Marvel Sinematik Evreni’ni özetlemek için bir iki girişimden sonra en doğru olanın Vikipedi’den yukarıdaki alıntıyı yapmak olduğunu düşündüm. Çünkü nasıl yaparsam yapayım bu biçimde toparlayamadım. Yalnız bir düzeltme yapalım. Alıntıda “Karınca Adam” diye anılan film “Ant- Man”. Bildiğim kadarıyla böyle bir Türkçe ad konulmadı filme.

Her neyse. Bu özetin sonunda müjdelenen ve pandemi nedeniyle vizyonu sürekli ertelenen “Black Widow”, 9 Temmuz Cuma günü itibarıyla tüm dünyada gösterime girdi. Bilindiği gibi seride Scarlett Johansson tarafından canlandırılan Natasha Romanoff, namı diğer Black Widow, çocukken ailesinden koparılmış ve bir suikastçı olarak yetiştirilmiştir. Ancak, bir süre sonra Dreykov tarafından yönetilen teşkilatına ihanet edip karşı tarafa geçer. Bu tercih ona Avengers’ın kapılarını da açar. Film, 1995 yılında Ohio’da başlıyor. Anne, baba ve iki kız kardeşten mürekkep bir ailenin apar topar evden çıkıp kaçışlarına şahitlik ediyoruz. Bu kaçışta anne (Melina) yaralanırken, buluşma noktasına vardıklarında baba (Alexei) önemli belgeleri Dreykov’a teslim ediyor. Aradan 21 yıl geçiyor. Yani Marvel Sinematik Evreni’nin “Captain America: Civil War” ile “Avengers: Infinity War” arasındaki zamanına geliyoruz. Yani Avengers ekibinin hem yasal sıkıntılar hem de meşruiyet sorunları yaşadığı ve bir süre kendi kabuklarına çekildikleri döneme.

İşte bu dönemde Natasha da Norveç’te doğa içinde sessiz sakin bir hayat kuruyor kendisine. Ancak, eline ulaşan bir paket bu huzuru bozuyor. Paketin içinden çıkan kimyasalı almak için eski........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play