We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Şeker Adam’ın öfkesi!

28 9 1
27.08.2021

UYARI: Bu yazı filmdeki bazı sürpriz gelişmeleri ele verebilir.

Bazı metinler/hikayeler, karakterlerin gücü değişen koşullara göre yeniden yorumlanabilme, kendisini anlamlı kılabilme kapasitesinden gelir. Clive Barker’ın “Books of Blood” (Kan Kitapları) adlı antolojisinde yer alan “The Forbidden” öyküsünün kahramanı Candyman de bu tür hikayelerden. 1800’lü yılların sonunda yaşamış yetenekli siyah bir ressamın, âşık olduğu beyaz kadının babasının tuttuğu adamlar tarafından işkenceyle öldürülmesinin ortaya çıkardığı laneti merkeze alıyor hikâye. Çocukları şekerle kandırdığı için Candyman olarak anılan bu ‘katili’ bir mite dönüştüren ise 1992 tarihli aynı adlı film olmuştu.

Türkiye’de “Şeker Adam’ın Laneti” (Candyman) adıyla gösterilen yapım, Barker’ın hikayesinden dönemin önemli yönetmenlerinden Bernard Rose tarafından sinemaya aktarılmıştı. 90’lı yıllarda “Ölümsüz Sevgi” ve “Anna Karenina” gibi kalburüstü işlere de imza adan Rose’un hızı sonradan kesilse de “Şeker Adamın Laneti” yazıp yönettiği en iyi filmi olabilir. Film, bir dönem toplu konut olarak inşa edilmiş fakat artık bir suç merkezine dönüşen bir banliyöyü mekân olarak seçer kendisine. Şikago’daki Cabrini-Green adı verilen bu mahallede bir çocuk öldürülmüştür. Siyah nüfusun ağırlıklı olduğu mahalle halkı, cinayetin Candyman tarafından işlendiğini düşünmektedir. Yüksek lisans öğrencisi Helen bu mahalle üzerine çalışmaya karar verir. Tabii ki bu çaba Helen’i de hedef haline getirecektir.

Candyman efsanesi yaklaşık 30 yıl sonra yine aynı mekânı merkeze alarak ama bambaşka bir yorumla seyircinin karşısına çıkıyor bu hafta itibarıyla. “Little Woods” filmiyle dikkat çeken, şimdilerde “The Marvels” için hazırlıklarını sürdüren Nia DaCosta’nın yönetip, Jordan Peele ve Win Rosenfeld’ı da yanına alarak senaryosunu yazdığı yapım, bir bakıma ‘kent’ hayatına ve kimlik politikalarına dair 30 yıllık değişimin de göstergesi olarak okunabilir. Birkaç kelam etmeden önce '92 tarihli yapımla dolaysız bağlantılar kurulduğunu, birçok gönderme yapıldığını belirterek, aslında bir devam filmi ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play