We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyon Canavarı geri döndü...

60 16 69
21.10.2018
Düşman geri gelmiş ama imaj değiştirmiş. Modern çağa ayak uydurmuş, o eskimiş ejderha-dinozor tipini değiştirmiş. Artık sloganı, logosu ve web sitesi var. Etiketleri, sticker’ları, posterleri bile var.

Küçükken, “Enflasyon Canavarı”nın gerçek bir canavar olduğunu zannederdim. Ejderha ve dinozor karışımı, çatal dilli, sivri dişli, kötü kalpli, gözü dönmüş, korkunç bir yaratık. Bazı oyuncakların ve içi kürklü kırmızı çizmelerin çok pahalı olmasının tek sebebi. Pis.

Akşamları ödev yaparken, fondaki televizyonda mırıl mırıl konuşan Turgut Özal tanıştırmıştı beni Enflasyon Canavarı’yla.

Özal, hiç ilgimi çekmeyen, “İcraatın İçinden” isimli programına “Hayırlı akşamlar, değerli vatandaşlarım…” diye başlar, elindeki havalı dolma kalemi (değerli vatandaşlarının gözüne doğru) sallaya sallaya konuşurdu. Benim için, dünyanın en sıkıcı televizyon programının başrol oyuncusuydu.

Enflasyon Canavarı’nın adını andığı güne kadar…

“İcraatın İçinden izleyen çocuk” olarak anılma ve ev halkının gözündeki imajımı zedeleme riskini göze alarak, ilgiyle oturdum televizyonun karşısına. Bildiğiniz, canavarlı manavarlı masallar anlatıyordu Özal. Enflasyon Canavarı’nın, bize nasıl zarar verdiğini, ülkemizi kıtır kıtır yediğini, onunla savaşacağımızı, başını ezeceğimizi filan.

Sonra gazetelerde ve Gırgır dergisinin kapağında, canavarı gördüm. Tam hayal ettiğim gibiydi. Çirkin ve haindi. Suçluydu. Hatta tek suçluydu.

Enflasyon Canavarı, o dönem ülkemizin........

© Gazete Duvar