We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Egolar büyüdükçe, insanlar küçülüyor!

55 31 390
28.10.2018
Teknolojinin bu kadar ilerlediği, her şeyin gayet güzel ölçülebildiği dünyamızda, hâlâ “egoölçer” diye bir aletin icat edilmemiş olması, şaşkınlık ve üzüntü verici değil mi? Mesela herkeste bir egoölçer olsa, sürekli ölçüm yapsa... Belli bir ego seviyesinin üstüne çıkıldığı an, dit dit dit sinyaller duyulmaya başlasa... Sesler arttıkça artsa...

Bir insanı gerçekten tanımanın en kestirme yolu nedir?

Farklı farklı olaylar olduğunda hep gözlerine bakmak, okuduklarına bakmak, iktidar sahibi olduğunda nasıl davrandığına bakmak mı? Borç vermek, güç vermek, yetki vermek mi? Kötü günümüzde yanımızda olup olmadığını kontrol etmek, beraber tatile gitmek, sevdiği, nefret ettiği ve çok güldüğü şeyleri incelemek mi? Çocuklarla, garsonlarla ve kedilerle olan ilişkilerini irdelemek mi?

Bunların hepsi olabilir ama birini bu yollarla tanımaya çalışmak, zaman istiyor biraz. Bir süre bakacaksınız, bekleyeceksiniz, değerlendireceksiniz, yorum yapacaksınız filan. Uzun yol yapacaksınız yani.

Kestirme yol arıyorsanız, bir insanın cümle içinde kaç kere “ben” dediğine bakmanız yeterli. Kaç kere karşısındakinin sözünü keserek, kendinden bahsetmeye başladığına da bakabilirsiniz. Konuşması sırasında, onun adına kaç kere utandığınızı da sayabilirsiniz.

Bu tarz insanlar, toplantılarda “Benim burada ne işim var ya?” oturuşuyla otururlar sandalyede. Herkesin sandalyesi (normal olarak) masaya yakınken, hatta bazı sefillerin dirsekleri masanın üstündeyken, bunların........

© Gazete Duvar