We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gregory Corso’nun Altın Vuruşu

24 4 15
11.09.2021

Dövülmüş Kuşağın en dövülmüş, aynı zamanda en lirik şairlerinden biri olarak nitelendirdiğim ve yıllar önce girdiğim arşivlerinden henüz çıkamadığım Gregory Corso’nun ‘The Golden Dot: Last Poems 1997–2000’ (Altın Nokta: Son Şiirler 1997–2000) kitabının Raymond Foye editörlüğünde yayına hazırlandığını Foye’nin kaleme aldığı muhteşem bir yazı sayesinde öğrenince yaşadığım heyecanı ve sevinci anlatamam. Hem Corso’nun son şiirlerinin nihayet gün yüzüne çıkacağının müjdesini vermek hem de onu yakından tanımış, sadece onun değil kuşağın diğer birçok şair ve sanatçısının da arşivlerine canla başla sahip çıkmış, tanıdığım en nev-i şahsına münhasır insanlardan Foye’nin gözüyle ve ruhuyla Corso’nun dünyasına geniş bir kapı aralamak adına bu makaleyi çevirip iki bölüm halinde sizlerle paylaşmak istedim.

Gregory Corso’nun Altın Vuruşu

Şöyle oldu olan:
Nihayetinde
her şey ufalıp
dönüştü bir noktaya;
boşluğun içinde patladı nokta
ve başlangıç yeniden başladı—

Gregory Corso, ‘The Golden Dot’, 1998

Kozmik ve dünyevi zaman, Gregory Corso için en mühim konularından biriydi. On yılları ayrı, asırları ve bin yılları daha da geniş parseller olarak görürdü. 1990'lar boyunca, şiirlerinde mahşer ve kıyamet, ekolojik felaket, Vahiyler ve Yeni Çağ vaadi gibi temaları inceleyerek milenyumun gelişini bekliyordu hevesle. Fakat milenyum yaklaştıkça kişisel trajedileri de arttı: En yakın arkadaşı ve Amerikan edebiyatının önemli şairlerinden Allen Ginsberg'ün 1997 baharında ölümünden dört ay sonra, dürüstlüğüne sonuna kadar inandığı diğer yakın arkadaşı William Burroughs da hayata gözlerini yumdu. Ardından karaciğer, kalp ve akciğer hastalıkları, son olarak da tedavisi mümkün olmayan prostat kanserine yakalandığı haberi geldi. Yeni binyılı gördü görmesine ama çok kısa bir süreliğine. 2000 yılında gönülden bağlı olduğu Greenwich Village'dan ayrılıp onun bakımını üstlenen hemşire kızının Minnesota'daki evine taşındı ve kısa bir süre sonra, 17 Ocak 2001'de orada öldü.

Corso, hayatının son yirmi yılının kitabı olan ‘The Golden Dot’ı yazarken büyük zorluklar çekti. Kitap, hem metinsel hem de kavramsal olarak sayısız imgelem değişimi ve düzeltilerden geçti. Bu kitabın poetik son vasiyeti olacağını bildiğinden, hayatında onu meşgul eden birçok edebi ve felsefi temanın bir özeti olarak kesinlikle kusursuz olmasını istiyordu. Kişisel zorluklardan (zaten yeni bir şey değildi bu onun hayatında) daha da ürkütücü gelen bir şey yapıp şiire dair temel yaklaşımını değiştirmiş, artık amacına hizmet etmeyen ayrıntılı üslubunu ortadan kaldırmıştı. Şimdi mühim olan şiirin........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play