We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2020: Unutulmaması gereken yıl

28 5 4
27.12.2020

2020 öyle bir geçti ki çoğumuz için silindir etkisi yarattı. Ve maalesef bu etki dünyanın büyük bir kısmı için ‘unutulması gereken yıl’ olarak kayıtlara geçti. Mart ayından bu yana yaşadıklarımız, her ne kadar üçüncü sınıf bir ABD filmi kadar gerçeküstü olsa da hayatlarımıza birçok yenilik ekleyerek ve belki de geleceği değiştirerek gerçeğin ta kendisinin ne olduğunu da gösterdi bize. 19’a dayanan Covid’ler, maskeler, eve kapanmalar, izolasyonlar, sosyal mesafeler, yeni normaller ve daha neler neler. Artık bundan sonra hayatımızın bir dönemini bu sözcükleri kullanmadan tanımlayamayacağız. Peki neredeyse tüm dünyanın hemfikir olduğu 2020’nin kötü unvanı Türkiye sporuna da sirayet etti mi?

Bence bunu söylemek mümkün değil. Zira Türkiye sporu için 2020 hiç ama hiç unutulmaması gereken bir yıl olarak kayıtlara geçti. Tabii ana akım sporların dışına çıkabiliyorsanız. Düşünün mart ayında kimse ne olacağını bilemeden, ellerindeki imkanlarla evlerinde antrenman yapan sporcularımız, bize yakın-uzak tarihimizin görmediği başarıları hediye ettiler.

Aslında her şey pandemi öncesinde başladı. Türkiye’nin en başarılı spor dalı olan kadın voleybolu, bir kez daha üzerine düşeni yaparak 2020’den 2021’e ötelenen Olimpiyat Oyunları’nda yer alma hakkını elde etti. Kadın voleybolcularımızın çaktığı kıvılcım, diğer tüm amatör branşların attığı odunlarla kocaman bir ateşe döndü. Tabii bunun için uzun bir süre beklememiz gerekti.

Önce sporun nasıl normalleşebileceğine baktık. Ekonomik nedenler, ana unsur yani seyirci olmadan futbolu piyasaya sürdü önce. Sonra cesaretlenen diğerleri peşi sıra geldi. Sporcular için olumlu,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play