We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni lastikten elektrik santralleri açıklıyorum!

16 27 48
16.11.2020

Elektrik Piyasası Kanunu teklifi bu hafta meclise geliyor. Alt komisyon ve komisyondan sorunsuz geçen teklif, 21 dağıtım şirketine ve yenilenebilir enerjiyi suistimal eden şirketlere temelde yeni imtiyazlar getiriyor. Kanun teklifinin en kısa tanımı bu.

Yenilenebilir enerjinin suistimali ise bu teklifin en damga vuran, pek konuşulmayan, bilinmeyen yanı. Ama şimdilerde konuşulmaya başlandı. Bunun en sıkı örneği, en güzel göstergesi LES’ler, yani lastikten elektrik santralleri.

Burada bildiğimiz çok önemli şeyler var. Birincisi, 2016 yılında yapılan değişiklik ile araba lastikleri ve sanayi arıtma çamurları biyokütle sayıldı ve dolayısıyla yenilenebilir oldu. Böylece fahiş fiyatla elektrik satma imtiyazı aldılar. İkincisi ise, Erzincan, Kocaeli ve Düzce’de lastiği yakıt olarak kullanan santraller ortaya çıktı. Üçüncüsü ise bu son düzenleme ile LES’ler patlarken ÇES’ler de başımıza bela olacak. Çünkü biokütle tanımına orman atıkları ve belediye çöpleri de ekleniyor. Böylece ormana sulanan yatırımcılar, plastik çöpleri yakan ve imtiyaz sağlayan uyanıklar çıkacak.

AK Parti 2010’lu yıllarda geri dönüşüm, atık azatlımı ve tekrar kullanımı politikasını engellemiş, mevcut depolamaya “vahşi depolama” demiş ve kendi hafriyat şirketlerine ise işi vererek “düzenli depolama” palavrasını yutturmuştu. Şimdi o depolama sahaları geri dönüşüm, azaltım ve tekrar kullanım politikası olmayınca hemen doldu. Milyonlarca ton çöp toprağa gömüldü. Bu yüzden ülkede dağ başı bile çöplük oldu. Peki şimdi çöpleri nereye gömeceğiz?

AK Parti bu son hareketi ile artık çöpü havamıza gömecek!

Aslında politika bu kadar net. Özetle geri dönüşüm yerine bütün plastik çöpler, lastikler ya doğrudan toprağa ya da yakılarak havaya gömülecek, buna da biokütle denilerek fahiş fiyatlar ödenecek. Çevrecilere yenilebilir palavrası satılırken halka da fahiş fiyatı ödetilecek!

Böylece basit bir tanım değişikliği ile iktidar hem yenilenebilir sektörünün, hem de atık sektörünün ahlakını bozdu ve daha da........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play