We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye iklimi değiştirme bildirgesini açıkladı!

38 88 43
18.02.2021

Eski TOKİ başkanı, şimdiki Çevre ve Şehircilik Bakanı iklimi değiştirmeye yarayacak sonuç bildirgesini Atatürk Orman Çiftliği’nin ortasına yapılan ve mahkemeler tarafından aykırı bulunan “sarayda” dün duyurdu. Her ne kadar adına ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadelesini ve hedeflerimizi belirlediğimiz “İklim Değişikliğiyle Mücadele Sonuç Bildirgesi“ dense de, aslında içeriği tam tersi şeyler anlatıyor.

Bildirge açıklandı ama belgesi henüz yok, ortada sadece bir sunuş çıktısı var o kadar.

Bildirgeyi destekleyen hiçbir hesap yok, ölçülebilir yanı yok, doğrulanabilir ve destekli değil. Neden böyle diyoruz? Ülkeler 2050 – mümkünse öncesinde- atmosfere seragazı salmayacak –sıfırlayacak/karbon nötr- planlarını ve bu planların gerçekleşmesi için gerekli olan hesapları yapıp ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli formlarda sunuyorlar. Bu belge ise Türkiye’nin bırakın sıfırlamayı/karbon nötr olmayı, bırakın azaltmayı, bırakın arttırmayı, katlamayı hedefleyen planının bir kılıfı, ara yüzü. 1990-2020 arası 20 yılda yapılan yıkım kadar 2030’a kadar yeni yıkımları taahhüt ediyor.

Tıpkı kadına yönelik şiddet ile ilgili düzenlemeyle birlikte kadına yönelik şiddetin patlaması, işçi güvenliği ile ilgili yasal düzenlemeyle birlikte iş kazalarının artması gibi bu da iklimi daha çok değiştirmeye yarayan yalandan bir kılıf.

Tabi “yerseniz” diyeceğim ama Türkiye bunu siyasete ve uluslararası kuruluşlara kimi zaman yediriyor.

Kısa bir arka plan verelim. Türkiye 1992’de karara bağlanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne 2004 yılında taraf oldu. 2004 rödovans yolu ile kömür çıkartmanın patlama yaptığı yıl. 1997’de karara bağlanan Kyoto Protokolü’ne de 2009’da taraf oldu ve ertesinde kömür yılı ilan etti. 2015’te Paris Anlaşması karara bağlandı, sembolik imza töreni dönüşü Sabancı’nın kömür santralini açtı. Hatta anlaşmada niyetinin emisyonlarını katlamak olduğunu beyan etti. İşte bu bildirge onun devamı denebilecek bir çalışma.

Türkiye bir de 2009 yılında bir İklim Değişikliği Stratejisi (2010-2020) yayımladı ve 2011’de de İklim Değişikliği Eylem Planı hazırladı. Bu çalışmaların ne kadar başarılı olduğu bugün geldiğimiz noktadan anlaşıldığı için detaylarına girmeyeceğim.

Öncelikle bu tip planlarla ilgili bilmeniz gereken 3 altın şey:

- Bu planlara zaten mevcut eylemlerin konulduğu,
- Normalde yapılması gerekenlerin planlara eklenerek dolgunluk verildiği,
- Asıl işi engelleyecek ve hatta iklim değişikliğini........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play