We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’de Cengiz, Ankara’da Söğüt!

82 74 27
08.02.2021

Bugün Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin mücadelesi ile İzmir’de yaşanan sel felaketine kadar her şey o kadar birbiri ile bağlantılı ki... Bu bağlantıyı kurmak için işin tekniğini, mevzuatını, tarihini bilmeniz ve hatta bunun ötesine geçmeniz gerekiyor. Ne demek olduğunu bir kentin bir ihalesi üstünden anlatacağız.

Önce tarihten iki alıntı yapalım. 1917 Şubat Devrimi sonrası Lenin Rusya’ya döner ve Finlandiya tren istasyonunda 10 bin işçiden oluşan dev bir kalabalık kendisini bekler. Malum, bir devrim yapmışlardır ve Lenin gibi devrimci bir lideri karşılayacaklardır. Karşılayanlar Lenin’e “muzaffer Rus devrimine hoş geldiniz” diyerek bir demet çiçek uzatır. Lenin ise sosyal demokrat illüzyonistler gibi cevap vermez ve Bolşevik Parti Merkez Komitesi üyesinin “çıldırmış olmalı” dediği o cevabı verir. Vladimir İlyiç “Hangi muzaffer Rus devrimi?” diye sorar ve ardından “Fabrikalar hâlâ patronların, toprak ise toprak ağalarının elinde, emperyalist savaş sürüyor” diye devam eder. Şubat Devrimi'ni kazandıklarına sevinen 10 bin işçi sessizce durumu anlamaya çalışır.

İkinci anekdot ise New York’tan, 1929 yılından. Yıllar sonra kentin kat kat yükselen çöplerini inceleyenler en fazla et atığının 1929’da olduğunu keşfederler. Yani krizin göbeğinde israf hat safhadır.

Bu anekdotların bugün ile ilişkisini kuralım mı? Kurmak için biraz Ankaralıların gözünden hayata bakalım. Nefis bir hikâyeden çok nefes kesici bir trajediyi izleyeceğiz. Yanılsamanın, bilinçli yanılsamanın trajedisi.

Türkiye’de hemen her ihaleyi alan 5 şirketi ve onlardan geriye kalan ihaleleri alan ikinci 5 şirketi hepimiz biliriz değil mi? Cengiz bunların sembolüdür. Ettiği küfür ile akıllarda iyi bir yerdedir. Ama bu beş şirket devletten aldıkları ihalelerde dünyanın tepesine oynarlar. Yani küfür işin en hafif tarafıdır.

Şimdi Cengiz bir dünyada böylesi bir marka ise Söğüt de onun Ankaralı eşitidir.

Grafik: Türkiye’de 1990-2020 arası ihaleleri en fazla alam ilk on şirket ve aldıkları ihale sayısı. Veriler Dünya Bankası’ndandır.

Ankara’nın canıdır, taşı toprağıdır Söğüt İnşaat. Kentin her işini yapar. Yaptığı işleri görseniz anlarsınız.
Söğüt Ankara’yı ülkeye bağlar. Samsun yolu, İstanbul yolu, Konya yolu, Eskişehir yolu onun eseridir, o yapmıştır.
Yetmez, Söğüt Ankaralıyı da bağlar. Kentin bütün asfaltını o karşılar, o döker. 10 yıldır her asfalt ihalesini o almıştır.
Yetmez İstanbul’un bile asfalt ihalelerini geçmişte almıştır.
Söğüt köprüleri, geçitleri yapar, Hipodrom, TCDD ya da Hayvanat Bahçesi kavşakları da onun işidir.
Öyle palazlanmıştır ki,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play