We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye Çevre Ajansı halkı ne kadar soyacak?

33 66 39
07.12.2020

12 Ekim’de Meclis'e gelen, 14-15 Ekim’de Çevre Komisyonu'nda görüşülüp komisyon raporu çıkan “Türkiye Çevre Ajansı”nın kurulması ile ilgili teklif 2 Aralık’ta TBMM Genel Kurulu'na ulaştı.

Genel Kurul'a gelen kadar 45 gün süre geçti ve kimse ağzını açmadı. 24 saatte her şeyin değişebildiği bir ülkede, konuyu 45 günde herkese anlatabilirdiniz. Kimse anlatmadı. EPK-Elektrik Piyasası Kanunu mesaimiz nedeniyle aktaramadığımız Türkiye Çevre Ajansı (TÇA) ile ilgili ilk yazımızı geçen hafta Genel Kurul görüşmeleri öncesi yazmıştık. Şimdi size işin maddi ve manevi kısmını anlatıp o 45 günlük farkı kapatmaya çalışalım.

EPK’de partilerimizin elektik piyasası konusunda belge/bilgi/politikalarının olmamasının verdiği hazırlıksızlık ve süreci örecek bir sorgulama eksikliğini ülke olarak yaşadık. Ancak son bölümde bu eksikliği giderebildiğimizi kendi adıma söyleyebilirim. Burada EPK’nin TÇA ile bir bağlantısı var. Depozitolu atıkların rantı TÇA ile ilgili, rant elde edilemeyecek atıklar ise EPK’nin konusu. Bu ilişkiyi yine hatırlatalım.

TÇA’da da atık konusunda belge/bilgi/politikaların olmamasının verdiği hazırlıksızlık ve süreci örecek bir sorgulama eksikliğinin eksikliği aynı şekilde ortada duruyordu. O yüzden de partilerimiz bilmedikleri bu kanun teklifini anlatmadılar, atık işçilerinin adını bile anmadılar. Karşımıza bu durumun iki açıklaması çıkıyor. Birincisi, muhalefetin çalışmadığı ya da görevlerini yerine getirmediği şeklindeki genel düşünce. Bu akla mantıklı gelse de sebep değil sonuç. Çünkü veriler bize başka bir şey söylüyor. Örneğin, itiraz biçimlerine baktığımızda partilerin şeklî itirazlar yaptığını, konuyu araştırmadıklarını, sorgulamadıklarını, siyaseti takip etmediklerini, sadece popülizm sarmalına kilitlendiklerini ve aslında neoliberal çizginin, Meclis'te solda olan partilerde de etkin olduğunu gösteriyor.

Burada hepimiz aslında şunu öğrenmek isteriz. AK Parti’nin tarihi; atıkların geri dönüşüm, azaltım, tekrar kullanım politikalarını öldürmenin........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play