We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Lastik yakma tesisleri mi geliyor?

53 90 29
09.11.2020

Her şey 21 Ekim’de eski Trabzon vekili Haluk Pekşen’in “Torba yasa TBMM’den geçiyor! KOCAELİ, ERZİNCAN ve DÜZCE’de ARAÇ LASTİĞİ YAKARAK elektrik üretilecek.” tweeti ile başladı. Aynı gün Cumhuriyet Gazetesi’nden Tuncay Mollaveisoğlu “Lastiği Kim Yakacak?” (1) diyerek konuyu köşesine taşıdı.

22 Ekim’de Düzce gazeteleri “Zehir Saçan Fabrika Düzce’ye Kurulacak İddiası” (2) gibi manşetlerle konuyu kentin gündemine taşıdı.

26 Ekim’de Kocaeli Gazetesi’nden Serkan Üldeş (3) konuyu araştırıp taraflara sordu. AK Parti vekili İlyas Şeker bunun mümkün olmadığını, zaten halka sorulacağını belirtirken, CHP’li ve HDP’li vekiller bunun komisyondan geçtiğini ve muhalefet şerhlerini koyduklarını ifade ettiler.

27 Ekim’de En Kocaeli gazetesinden Engin Şahin (4), Haluk Pekşen’e “yakmayıp ne yapacağız” sorusunu sorarak karşı çıktı.

Sonra iş daha çok büyüdü.

Kocaeli’nde örgütler toplantılar yapmaya başladılar. 30 Ekim’de Kocaeli Akademik Odalar Birliği (5) geniş katılımlı bir açıklama yaptı. İş o kadar büyüdü ki ülkedeki ekoloji örgütleri (6) de bu tartışmaya girdi.

Özetlersek, ortada bir maden ve enerji ile ilgili torba yasa düzenlemesi vardı, o düzenleme araba lastiği yakmanın önünü açıyordu ve Kocaeli, Düzce, Erzincan’da tesisler kurulacaktı.

Ama bu özetin hiçbir doğru yanı yoktu.

Konu aslında Gazete Duvar’da “Vekiller Elektrik Piyasası Kanunu'nu bilseler!” başlıklı 19 Ekim tarihli yazıda ilk defa ifade edildi. Yazıyı okuyan editör başlığın altına şu cümleleri üste çıkarmıştı:

“2020 yılında 8 firma orman atığı ve araba lastiği yakacak, her 1 kwh için YEKDEM'den 13,3 sent gibi bir para kazanacak. Acaba araba lastiği yakılan Kocaeli, Düzce ve Erzincan'ın vekilleri bu durumu biliyorlar mı? Tutanaklara göre kimse bilmiyor!”

Ortada Aziz Nesin’lik........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play