We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kuraklık politikalarını NASA da gördü!

14 28 29
19.01.2021

NASA 18 Ocak’ta Türkiye’nin yoğun bir kuraklık yaşadığına dair bilgiyi paylaştı. Geçen hafta başlayan yağışlar ve bu hafta gelen kar ile kuraklık tartışması hafiflemiş gibi görünüyordu. Ama NASA’nın kısa bir yazıda ortaya döktüğü veriler durumu değiştirdi gibi...

Paylaşımda iki önemli harita da vardı. İlki GRACE-FO uydularından elde ettiği yeraltı nemliliği idi. Uydu verileri ile 1948-2010 yılı kayıtları karşılaştırılmış ve bu verilere göre yeraltı su rezervlerinin kuruduğu belli olmuştu. Türkiye’nin geneli gibi Kafkasya’nın kuzeyi de kötü iken Ortadoğu daha az kötü haldeydi.

İkinci harita ise bitki kökleri için önemli olan toprağın en üst 1 metrelik tabakasının nem durumunu inceliyordu. Bu haritaya göre, bitkiler için kritik olan üstteki bir metre de kuraktı.

NASA bir bitki için yaşamsal olan üstteki tabakanın kurak, bir ağacın kökleri için, tarım için önemli olan yeraltı su depolarının ise boş olduğunu söylüyor. Devamında, yeraltı sularının tarım, içme suyu ihtiyacı için önemli olduğunu ve bunların dolmasının çok ciddi zaman aldığını çalışmada ayrıca belirtiyor.

NASA ödevini yapmış, bizim politikacılar gibi fırsatçılık yapmamış ve bu çalışmaya zaten kuraklığın geldiğine dair haberleri de eklemiş.

NASA görmüş ama bizdeki siyasetçiler hâlâ görmedi.

Dökülen her asfalt ve beton kurutur. Çünkü suyun toprakla buluşmasını engeller, sızmasına izin vermez. Türkiye son 18 yılda yarım milyar ton asfalt, 1 milyar ton çimento döktü. Bu kadar asfalt ve beton ile Marmara denizini on santimetre kalınlığında asfalt ve beton ile kaplarsınız. O kadar kaplarsanız sadece toprağı değil, yeraltını da........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play