We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kimseyi ilgilendirmeyen kanun mecliste

50 82 44
30.11.2020

AK Parti pandemide halkı unuttu ama kendi çıkarlarını hiç unutmuyor. Öyle ki şimdilerde mecliste yine şiir gibi siyaset yapıyor. Destansı bir hava ile bir kanunu geçiriyor, diğerini ekliyor ve yeni modeller geliştiriyor. Varlık Fonu modelini, Şehir Hastaneleri modelini, müşteri garantili köprü modelini alıyor ve işlevlerini birleştirip yeni kanunlar çıkartıyor. Bunu açık, dürüst ve samimi bir şekilde yapıyor. Muhalefetten de gizlemiyor. Niyeti çok açık. AK Parti “bu halkı, bu toprakları nasıl nakite çevirebilirim” derdinde. Yetmiyor, “Hangi sektörü bozsam da kendime yeni bir pazar yaratsam” diyor.

Ortada bir AK–Kapitalizm yükselirken muhalefet iktidarı takip etmiyor, toplumsal muhalefet ise 3-4 yıl geriden geliyor. Bir kanun geçtikten ve uygulamaya başlandıktan sonra ilk skandalda fark ediliyor. Çünkü hem rejim değişti hem de muhalefet rejime uygun hale geldi.

Konumuz “Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi". Ama lütfen bunu da torba kanun diye okumayın. Hakikaten Elektrik Piyasası Kanunu için de torba kanun dediniz. İşsizlik Sigortası Fonu için de. Bari buna da demeyin. Bu kanunlar esas kanun idi ve konuları tek ve netti. Bu teklifte de Çevre Bakanlığı’nın içinden pek çok şey çıkartılıyor ve yerine “sanki” sıfırdan bir kanun yapılıyor. Tabii böyle olduğunu bilemeyiz. Ama bir tanemiz de sormaz mı? Evet sormamış.

Kanun teklifi 12 Ekim’de meclise gelmiş, 14 ve 15 Ekim’de rüzgâr gibi Çevre Komisyonu’ndan geçmiş. 15 Ekim’de son hali komisyon raporu olarak bile yayımlanmış. Partilerin temel yaklaşımı o günden sonra pek konu olmamış. Bu konuda en geniş haberi 21 Ekim’de Nergis Demirkaya yapmış. Sonrasında pek bir yaprak kıpırdamamış. Muhtemelen konunun kimseyi ilgilendirmediğini düşünmüşlerdir.

Teklif bu hafta meclise gelecek. Muhtemelen yine ezberler medyaya dökülecek, yine o ezber karşı çıkış kumpanyaları düzenlenecek. Konu gündeme geldiği için de assolistler sahnede yerini alacaklar.

Ama hiçbiri gerçekleri konuşmayacak.

Bu kanunu anlamanız için tarihi bilmeniz lazım. Hem yönetenlerin, hem de mücadele edenlerin tarihini. Meclisteki yasama süreçlerini bile bilen bir tane vekil yoksa hiç şansınız yok.

Hatırlayın 2 yıl evvel bugünlerde meclise “poşet kanunu” gelmiş, siyasi partiler yine klasik çalışmalarını yaparken “Sayılar politiktir, tıpkı poşet gibi” yazısı ile konuyu anlatmış, o anlatı üzerinden tekrar anlatmış ve de poşetin paralı olmadığının, sadece bedelinin doğa ve topluma ödetildiğinin çalışmasını hep beraber yapmıştık.

O zaman poşeti paralı hale getiren bakan yardımcısı bu kanun teklifinde de sahneye çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı özel şirketlere maliyet olan konuları ucuz bir şekilde çözmek,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play