We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Deprem vergileri ve politikaları nerede?

96 95 51
02.11.2020

Sayılar, politikalar, süreçler ve raporlar o kadar acıtıcıdır ki, deprem gibi bir olayda bile bize hayatı öğretir. Deprem bir yardımlaşma fırsatıdır. Ama aynı zamanda çatlakları örten yalancı sıvaların da dökülme anıdır. O yüzden çok politiktir.

İzmir’de yaşanan deprem bize bolca olay, veri ve kötü anı bırakıyor. Koca bir depreme sanki çelenk gönderir gibi iki bakanın gönderilmesi midir deprem politikası? Koca bakanın telefonla konuşurken enkazın üstüne mi çıkmasıdır? Depremin daha ilk saatlerinde AFAD’ın gıda kolisi ve battaniye yardımı istemesine ne demeli? AFAD’ın bölgeye 3 milyon TL “acil yardım ödeneği” göndermesine ne demeli? Üç milyon Türk Lirası.

Hadi bunları geçtik, depreme iş işten geçtikten sonra müdahale edilirse ne kadar iyi olabilir? Tabii ki bu kadar kötü olamaz ama asıl öncesine bakmak lazım. İzmir’de deprem sonucu en çok hasar Bayraklı ve Bornova’da görüldü. Bayraklı alüvyonlarla taşınmış toprağın olduğu bir bölge iken Bornova ise eski bir tarım alanı, sulak alan. Yıkım en çok orada gözlemlendi. İşte bu başka bir şey. Bayındırlık politikalarının nasıl sonradan çökertildiğinin sanki bir işareti.

Ortada bir deprem vergisi gerçeği var değil mi?

Elazığ depremi sonrasında konuyu yazdığımızda 1999 depremi ile deprem için getirilen ve daha sonra kalıcı hale gelen Özel İletişim Vergileri ile devletin o tarihe kadar 67,5 milyar TL toplamış olduğu biliyoruz. Bu 2019 fiyatları ile tam 140 milyar 171 milyon TL anlamına geliyordu. Bu kadar kaynakla bırakın ülkedeki deprem sorununu, dünyanın sorunları çözülür.

Ama iktidar 3 milyon TL acil yardım ödeneği ve 2 bakan gönderiyor.

Ama bu buzdağının görünen kısmı. Bu iş doğru yapılsa deprem paralarına gerek kalır mıydı?

Devletin deprem vergilerini depreme harcamadığı belli. Peki vergileri nereye harcıyor? İzmir özelinden konuşalım.

AK Parti 2018 seçimleri arifesinde “icraatlar” diye bir çalışma........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play