We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhurbaşkanlığı güneş, rüzgâr ve LES’i nasıl öldürdü?

55 51 20
01.02.2021

Cumartesi günü gökten Cumhurbaşkanlığı kararı düştü. 3453 sayılı karar ile Cumhurbaşkanı, yeni açılacak yenilenebilir santralleri için sarayında “hesapladığı” yenilenebilir destekleme mekanizması, YEKDEM fiyatlarını açıkladı. Bu, kasım ayında 231 kabul oyuna karşılık sadece 9 İYİ Parti, 11 HDP ve 40 CHP olmak üzere toplam 60 vekilin RED oyu ile geçen tasarının sonucu idi. Hakkını yemeyelim, muhalefetin başta klasik tutumu ile teklife yaklaşırken, sonlara doğru dışarıdan gelen sesleri dinleyerek Meclis'i halka biraz açması, iktidarın işini zorlaştıran bir süreç oldu.

Karar göründüğü gibi değil. Kararı okuyunca çıkaracağınız sonuçlar pek de doğru değil. Malum enerji karmaşık bir konu, ciddi bir politik alan ve arka plandaki bilgiyi bilmeyince boşa düşebiliyorsunuz. Göstergeleri işin uzmanları da tam bilmiyor.

Ama durun, kendimizi bir kutlayalım. Meclis görüşmelerinde direkten dönen bazı konular saraydan dönmemiş! Karar bize iki şeyi müjdeliyor ki, çok heyecan verici. Öyle ki Meclis'i halka açmanın yaratacağı ihtimalleri bizlere hissettiriyor.

Ekim ayında görüşmeleri başlayan Elektik Piyasası Kanunu (EPK) temelde dağıtım şirketlerine ve yenilenebilir enerji şirketlerine imtiyazlar getiren/suistimallerin önünü açan bir kanun teklifi idi. Çevre kuruluşları ve ekoloji örgütleri teklifi “torba kanun” olarak görerek ve maden meselesine kilitlenerek konuya uzak kaldı. Muhalefet ise iktidarın boş kâğıda yaptığı bir kanun teklifine, yani hiçbir belge veya rapor gibi gerekçesi olamayan kanun metnine, yine ellerinde hiçbir parti belgesi, raporu, görüşü olmadan itiraz etmek istedi.

Ama konuya daha önceden çalışma şansları olsa idi buradan bir kanun teklifi ile rejimin ne yöne gittiğini, bir teklifin kimleri öz, kimleri üvey gördüğünü görebilirlerdi.

Dediklerimiz sonrasında çıktı. Ocak ayı başında yapılan elektrik zammının dağıtım şirketlerine yapılan zammı sakladığını hepimiz gördük. EPK’nin ikinci ayağı olan yenilenebilir suistimalleri ise bu karar ile işleme konmuş oldu.

3453 sayılı kararı uzunca analiz etmeden sizlere anlatalım:

1- Yayımlanan karar EPK ile uyumlu değil. Kanunda tanımlanan yenilenebilir enerji sınıflandırmasını umursamadan yeni bir cetvel açıklanmış. Cumhurbaşkanı özellikle biyokütleyi alt parçalara bölmüş.
2- Güneş, rüzgar, çöp gazı ucuz! Bunlara destek diyerek piyasa fiyatı önermiş. 2020 yılı piyasa fiyatı 1 kilowatt saat elektrik için yaklaşık 30 kuruş iken, güneşe, rüzgara, ve çöp gazına 32 kuruşu 2021’de açılacak tesise önermiş. Böylece bu üç kaynak HES ve........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play