We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aşı paraları nerede?

74 99 66
18.01.2021

İlk aşılar vurulmaya başlandı. Konu genişledikçe soru işaretleri de genişliyor. Mesela 2021 yılı sonuna dek 2 milyar doz aşının eşit bir şekilde üretilmesini ve dağıtılmasını sağlamak amacıyla DSÖ önderliğinde kurulan COVAX adlı girişime girmeyen 5 ülkeden birinin Türkiye olduğunu geçtiğimiz günlerde öğrendik. Girişime girmeyen diğer ülkeler Cezayir, Fas ve kendi aşıları olan Rusya ve ABD.

Durumumuz bu kadar kötü.

Aşı meselesi neden bu kadar problem? Neden bir devlet ihtiyacı kadar aşı alamaz ve neden bütünsel bir halk sağlığı planı göremiyoruz? Yapılan açıklamalar gelişmelerle uyumsuz? Maske dağıtamayan devlet aşı sorununu çözebilecek mi? Aslında cevabı AK Parti’de, son yıllarda ülkede oturan yönetim biçiminde saklı. İnsan ve doğa ihtiyacını gören bir yönetim biçimi pek kalmadı. Her şey tek adama, beş müteahhitte ve bir sınıfa dayalı arttık.

Şu an elde 3 milyon Sinovac’ın CoronaVac aşısı, 550 bin BioNTech/Pfizer’in aşısı var. Geriye 120 milyona yakın aşı açığı var.

Gördüğümüz kadarıyla aşı fiyatları pek çok parametreye göre değişiyor. Teslim şartları, müşterinin şartları, yeri, biçimi, müzakere biçimi, aracı firma varlığı filan derken değişkenlik gösterebiliyor. Ama elimizde iki güzel veri var.

Birincisi basına sızan AB aşı fiyatları. Buna göre BioNTech 14,76 dolar, Moderna 18 dolar, Sanofi/ GSK 9,3 dolar, Johnson&Johnson 8,5 ve AstraZeneca/Oxford ise 2,19 dolar. Eğer bunlardan bir sepet yapsanız ve eşit miktarda alsanız aşı fiyatı ortalamanız yaklaşık 10,55 dolara geliyor. Tabii tek doz, çift doz veya önce yarım sonra bir kullanım meselesi ayrı bir konu.

İkincisi olarak, elimizde Malezya’nın 23 Aralık itibariyle durumu var. 32........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play