We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ankara’ya Kızılırmak suyu mu veriliyor?

138 243 23
15.03.2021

Kızılırmak suyu Ankaralıların kırmızı çizgisidir. Dönemin belediye başkanı Melih Gökçek kuraklık yaklaşırken yapması gerekenleri yapmamış, hatta içme suyu projelerini engelleyerek 2007’deki kuraklıkta Ankara’yı çaresiz bırakmıştı. Sonrasında 727 milyon TL’lik ihaleyle Kesikköprü barajı ile Ankara’nın arasına boru döşeyerek bağlantısını sağlamıştı. Yarım milyar dolarlık bu harcama ile iş bitmemişti. Çünkü eksik işlerin tamamlanması ile maliyet bir milyar doları aştı. Sonrasında musluk suyunu içememek, damacanalara para ödemek zorunda kalmak, artan bağırsak, şebeke ve binalarda tesisat sorunları derken Kızılırmak suyu için “Bir Ankara kabusudur” diyebiliriz.

Bu kâbusun salgında hiç akla gelmemesi gerekir.

Kızılırmak suyu bir içme suyu çözümü olarak hiç akıllarda değildi. DSİ'nin Aralık 2005 tarihli bir raporunda, Hirfanlı ve Kesikköprü barajlarında yapılan kirlilik analizleri sonucu suyun içme ve kullanma suyu olarak uygun olmadığı belirtiliyordu. Ayrıca Kızılırmak nehrinin doğal yapısı itibariyle klorür, sülfat ve sertlik değerlerinin çok yüksek olduğu ve bu parametrelerin içme ve kullanma açısından çok önemli olduğu ifade ediliyordu. Kullanabilmek için ileri arıtma teknikleri gerektirdiği (ters ozmos vb.) ve ters ozmos yönteminin çok pahalı olduğu, ilk yatırımının yanında işletme maliyetinin çok yüksek olduğu, bu nedenle ancak iyi su ile harmanlanabildiği, ama harmanlamaya rağmen özellikle sülfattan kaynaklanan renk, koku, tat ve insan sağlığı ile ilgili problemler yaşanabileceği de belirtiliyordu.

Hepsi bir yana, “hem içme hem de kullanma suyu olarak kullanılamayacağı” yeterince açık bir ifade değil mi?

Peki neden böylesi bir proje yapılmıştı? Çok açık ki nedeni inşaat firmasına iş vermek ve şişe ile su satan şirketlere bir pazar açmaktı. O kadar akla zarar bir projeydi ki, çalıştırmak bile bir belediyeyi batırabilirdi. Aylık tam kapasite çalıştırmanın maliyeti 2009’da 25 milyon TL’yi aşıyordu. O günün parası ile yıllık 300 milyon TL! Bir başka deyişle 200 milyon dolar!

Kızılırmak suyunun kötülüğünü herkes bilir. Kızılırmak suyu AK Partililer dahil Ankaralıların kızıl çizgisidir. Öyle ki Gökçek görevden alındığında yerine gelen Mustafa Tuna’nın ilk işi Kızılırmak suyunu kesmekti. Böylece ara ara Kızılırmak suyu veren Gökçek dönemi sonrası Ankaralılar Kızılırmak suyuna veda ettiler. Artık güzelim Ankara suyu gönül rahatlığı ile içilebilir hale geldi.

Ardından kötü bir şey oldu ve 2019 Kasım’ında bir arıza nedeniyle Kızılırmak suyu verileceği açıklandı. Olması gerektiği gibi ASKİ de Kesikköprü barajından Kızılırmak suyunun verileceğini halka duyurdu (Twitter’da yaptıkları duyuruyu buradan okuyabilirsiniz). Belediye başkanı ise Kasım 2019’da meclis toplantısında üyelere durumu açıkladı. Her şey olması gerektiği gibi idi. Diğer yandan Ankara’ya Kızılırmak suyunu hediye eden Gökçek, büyük bir zevkle duyurma işini yerine getirdi. Malum kendi gözbebeği idi.

MANSUR YAVAŞ ANKARA’NIN 40/45 GÜNLÜK SUYU KALDIĞINI VE KIZILIRMAK KESİKKÖPRÜ’DEN SU VERMEK ZORUNDA KALDIĞINI SÖYLEDİ⤵️

HANİ KIZILIRMAK PROJESİ GEREKSİZDİ.
HANİ BURAYA YATIRIMA YAZIKTI..

DÖNDÜN DOLAŞTIN........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play