We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ak muhalefet kara muhalefete karşı!

60 74 42
08.03.2021

Yavuz Ağıralioğlu çıkışı akılları karıştırdı. Aslında o kadar tanıdığımız bir sahneydi ki, iktidarın bir göz istediği yerde fazladan ikinci gözü veren figür oldu kendisi. Ama bu durum iktidarın o sevdiği “Ak muhalefet” tartışmasını da zorunlu kıldı. Şunu biliyoruz: Sayın Ağıralioğlu yalnız değil. Hatta o bir ak muhalefet normunun ifadesi.

Bu normun ne olduğunu tartışırken gözümüzün nuru bir gözü kara muhalefeti de akılda tutmamız, kara muhalefetin, ak muhalefetin gölgesinde kalmasına izin vermememiz lazım.

Yavuz Bey BBP kökenli bir siyasetçi. 2018’de İYİ Parti’ye katılmış. Bir yasama yılı boyu grup başkanvekilliği, ertesi yıl grup sözcülüğü yapmış ve şimdiyse genel başkan yardımcısı. Yani ortalama bir vekil, ortalama bir İYİ Parti üyesi değil. Partisinin önde gelen isimlerinden biri sayılabilir. Ama bugüne kadar hiçbir kanunu halka anlatamamış, hiçbir yasa tasarısını örgütlememiş ve hatta yasama faaliyetlerinden mütemadiyen kaçmış bir vekil. Bunu rahatlıkla ispatlayabiliriz. Geçen yasama yılında genel kurulda sadece bir defa oy kullanmış, devam eden yasama yılında ise henüz kullanmamış. Yine bu yasama yılında Meclis kürsüsünden dört defa konuşan vekilimiz, geçen yasama yılında yalnızca iki defa söz almış.

Meclis’te bir komisyonda görev almayan, herhangi bir yasama faaliyetine katılmayan, kanun tekliflerine RED oyu bile vermeye zahmet etmeyen genel başkan yardımcısı şimdi bize bir müjde veriyor! İlk kez oy kullanacak. AKP-MHP koalisyonunun Meclis’e taşıdığı fezlekelere “evet” demek için hem de!

İstanbul Milletvekili Yavuz Bey Meclis'te ne yapıyor? Sorgun’daki kaplıca işletmeleri, Ankara’da aktif inşaat ve peyzaj şirketleri ile hayli meşgul olsa gerek. Bu kadar farklı sektörlerde yoğun çalışmaları olan birinin, halkın yasama derdi ile uğraşması ne mümkün? Nitekim ilk ve belki vekilliği boyunca son oyunu, AKP-MHP koalisyonunun istediği yönde kullanacak ve muhtemelen işlerinin başına dönecek.

Yavuz Bey’in portresini okuyunca sinirlenmeyin. O şu an Meclis’te faal olan ak muhalefet grubunun müşterek normunun bedenlenmiş halidir. Bugünlerde iktidar medyasının baş köşelerinde ağırlanan Ümit Özdağ da öyle. Geçen yasama yılında sadece bir defa RED oyu, bir defa da, herhalde kendini affettirmek için, KABUL oyu vermiş bir vekil. Bu yıl henüz herhangi bir oylamada el kaldırmadı. Geçen yıl RED oyu verdiği teklif Libya tezkeresi, KABUL oyu verdiği ise Libya yetki alanı anlaşması. Bir bakıma, verdiği RED oyunu sıfırlamış. Geçen hafta İYİ Parti’den istifa etti.

Ama ak muhalefet örnekleri yalnız İYİ Parti’den çıkmıyor elbette. Bu iki örnek geçen hafta ülke gündemini fazlaca meşgul ettiği için enteresan olur diye düşündüm. Diğer partilerde de o kadar çok ak muhalefet örneği var ki!

Ak muhalefet, AK Parti’nin iktidarını sağlamlaştıran her türlü kavga ve gürültüyü örgütlemek, kutuplaşma söylemini beslemek, müzakere ve ikna kapılarını kapatmak ve bu yolla AKP’nin Meclis’i etkisizleştirme siyasetine katkıda bulunmak demek. Bu tarz işbirliğinin en deneyimli isimlerinden biri de Engin........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play