We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2020’deki iklim rekorlarımızı açıklıyorum!

47 84 99
25.01.2021

Yeni yıla “kavurucu” kış sıcağı ve kuraklık tartışmaları ile girdik. Gelen yağışlar ile kuraklık tartışması tam unutulmuştu ki, NASA’nın Türkiye’de toprak üstünün kuruduğunu ve taban suyunun çekildiğini açıklaması ile gündemde yeniden ciddi bir yer buldu.

Salgın başladığında iki şeyi iddia etmiştik. Birincisi, salgın olmasa 2020’de geçmişten çok daha fazla iklim değişikliğini konuşacağımız idi. İkincisi ise aslında salgın politikalarının, iklim değişikliği politikalarının hızlandırılmış çekimi olduğu idi. Ortaya çıkan veriler birinci iddiamızın hakkını fazlası ile veriyor. 2020’de yaşananlar ise ikinci iddiamızın da bir karşılığı olduğunu maske-aşı-yasama meselelerinde gösterdi.

Tam da şu günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 2020 yılı iklim verilerini açıkladı. Bir NASA kadar konu olmadı ama söyledikleri NASA’nın uyarıları yanında küfür gibi kalıyordu. MGM “2020 yılı felaket bir yıl oldu, 2021’nin telafisi yok” demedi ama onu bize dedirtecek her şeyi verdi.

İklim değişikliği diye kutupları konuşmuyoruz, dünyayı da konuşmuyoruz artık. Konuyu bilmeyenler ya da yeni öğrenmeye çalışanlar dünya üstünden anlatırken, bizler artık kapımızın önünde olan bir şeyi konuşuyoruz. İklim krizi belediyenin asfalt aracı, hafriyat kamyonu, beton mikseri ya da kömür vagonu. Bu kadar yakın, bu kadar elle tutulur. Dahası var, söyleyelim; her belediye meclisi üyesi bir iklim sorunudur.

Mesele o kadar içimizdeki bir mesele.

MGM raporunda, 2020 yılının ölçülmüş en sıcak üçüncü yıl olarak kayıtlara geçtiğini, “ekstrem hava olayları”, yani aşırı........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play