We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İşimiz zor ama imkansız değil!

20 11 10
19.03.2021

Bu hafta yine karanlığımızı derinleştiren olayların içinde bulduk kendimizi. Umutlu olmanın giderek zorlaştığı bir zamandayız. Şimdiki zamanın dört duvar zindana dönüştüğü günler bunlar. Güncel olan geleceği vaat etme yeteneğini kaybetmiş gibi. Yankısı olmayan seslerimizi, çarptığı duvarda eriyen çığlıklarımızı, haykırışlarımızı, itirazlarımızı neredeyse kendimiz bile işitmiyoruz. Duygum o ki, seslerimizi içine hapseden duvarlar sanki her gün biraz daha kalınlaşıyor, alanımız daralıyor.

Önceki gün, bir süredir iktidarın diline doladığı ama çoğu kişinin ihtimal vermediği oldu; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Halkların Demokratik Partisi hakkında kapatılma davası açılabilmesi için bir iddianame düzenleyerek Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Aynı iddianamede 684 kişiye siyaset yasağı getirilmesi talebi de yer alıyor. Zamanlama ilginçti, Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hukuka açıkça aykırı bir işlemle milletvekilliğinin düşürüldüğü gün seçilmişti. Ne tesadüftür ki başvurunun yapıldığı gün, aynı zamanda, Cumhur ittifakının kilit unsuru Milliyetçi Hareket Partisinin On Üçüncü Olağan Büyük Kurultayı'nın arifesiydi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bir süredir HDP’nin “bir daha açılmamak üzere kapatılması” ısrarı biliniyordu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın AYM’ye yaptığı kapatılma başvurusunun Kurultay öncesinde MHP’ye bir “hediye” olduğunu söyleyenler, dolayısıyla hiç az değil.

Doğrusu meselenin bu kısmı bana çok sonuçları kadar önemli görünmüyor. Kapatılma davası, ister MHP’ye ittifakın, iktidarın bekası için taviz olarak, isterse MHP’ye kendi kitlesini yeniden kazanabilmesi için bir........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play