We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seçimi 'Kılıçdaroğlu doktrini' kazandı

32 12 109
05.04.2019
CHP’de yapılan ilk seçim değerlendirmesine göre kentli muhafazakarlardan oy almayı hedefleyen “Kılıçdaroğlu doktrini” başarılı oldu. “CHP sağa kayıyor” eleştirilerine karşın ısrarla sürdürülen politik tutum ve söylem değişikliği ile halktan aralarında İstanbul ve Ankara’nın bulunduğu çok sayıda büyükşehiri yönetme izni alındı.

CHP’nin 31 Mart seçim değerlendirmesine göre, Ekmelettin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi, Saadet Partisi lideri Necmettin Erbakan’ın anma törenine katılım gibi, “Sağa kayıyoruz” eleştirilerine yol açan politik tutum ve söylem başarı getirdi. “Kılıçdaroğlu doktrini” olarak nitelendirilen yaklaşım ile kentli muhafazakarlara ulaşıldı ve bu sayede birçok büyükşehir el değiştirdi.

YSK’nın resmi olmayan sonuçlarına göre CHP, Türkiye’nin üç büyük ili İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere toplam 21 şehirde yarışı önde tamamlayarak bu kentleri yönetme hakkını kazandı. Seçim sonuçlarıyla ilgili CHP’deki ilk değerlendirmelere göre 3 büyükşehirin yanı sıra aralarında Antalya, Adana, Mersin gibi hem nüfus hem de ekonomik büyüklükleri ile dikkat çeken bu illerin nüfusu Türkiye’nin toplam nüfusunun yarısından fazlasını oluşturuyor. CHP de bu durumu, “Türk halkı bize 81 milyonun 42.5 milyonunu yönetme izni verdi. Toplumun yarısından fazlası bize “sen yönet” diyor” şeklinde yorumladı.

MARX-LENİN’Lİ KILIÇDAROĞLU DOKTRİNİ

Seçim sonuçlarına yönelik ilk........

© Gazete Duvar