We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Partilerin yerel seçim durum raporu

42 10 9
26.11.2018
CHP’nin aday belirleme sürecinde İYİ Parti ile yaptığı görüşmeler de etkili olacak. İki parti yöneticilerinden edindiğimiz bilgiye göre işbirliği görüşmesinde prensipler, iller ve adayların belirlenmesini içeren 3 aşamalı bir süreç var. Henüz görüşmelerin ilk aşaması “prensiplerde anlaşma” süreci tamamlandı. Bu hafta işbirliği yapılacak illerin netleşmesi hemen ardından da adayların konuşulup bir sonuç alınması bekleniyor.

31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan siyasi partiler hareketli bir haftayı geride bıraktı. Bir tarafta işbirliği görüşmeleri diğer tarafta belediye başkan adaylarının ilanıyla geçen haftanın yerel seçim durum raporuna bakalım.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yerel seçimde işbirliği arayışı için yapılan 55 dakikalık görüşme kısa sürede sonuç verdi. Belediye başkanları ile hafta sonu Antalya’da toplanan MHP lideri Bahçeli, İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkarmayacaklarını, AK Parti adaylarını destekleyeceklerini ilan etti.

3 büyükşehirde aday çıkarmayacak olan MHP bugüne kadar Denizli, Adana, Mersin, Manisa, Aydın ve Erzurum’un yer aldığı 6 büyükşehir, Niğde, Elazığ, Sivas, Kırıkkale, Karaman, Ardahan, Bartın, Osmaniye ve Karabük’ün yer aldığı 9 da il belediye başkan adayını açıkladı.

Hafta sonu partisinin 14 büyükşehir, 26 il belediye başkanını açıklayan Erdoğan’ın listesinde MHP’nin ilan ettiği kentlerden Adana, Mersin, Manisa, Aydın, Sivas, Karaman ve Osmaniye yer almadı. Bu durum iki parti arasında pazarlık konusu iller bunlar mı, sorusuna yol açtı. Diğer yandan AK Parti şu an MHP’li belediye başkanlarınca yönetilen ve MHP’nin de adayını ilk ilan ettiği........

© Gazete Duvar