We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Partilerin yerel seçim durum raporu - III

21 10 10
11.12.2018
Bütçe görüşmelerinde kulisler de hareketliydi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli verilen bir arada elinde kağıt kalem Cumhur İttifakı’nı anlattı. Bahçeli’nin AK Parti ile MHP’nin iş birliği arayışıyla ilgili verdiği yeni bir bilgi yoktu. Görünen o ki son söz liderler buluşmasına kaldı. Genel başkanlar konuşmadı ama CHP ve İYİ Partililerin verdiği bilgiye göre, Ankara hala iş birliği masasındaki en önemli başlık.

24 Haziran seçimlerinin ardından oluşan 27. Yasama Dönemi Meclisi, milletvekilleri, cumhurbaşkanı ve bakanların yemin töreni sonrası en hareketli gününü 2019 yılı bütçe görüşmesinde geçirdi.

Geçmiş yıllarda olduğu için tüm siyasi partiler neredeyse Genel Kurul’a tam kadro katıldı. Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın yönettiği oturumda genel başkanlar da hazır bulundu. Milletvekili olmayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bütçe görüşmelerini locadan takip etti. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin katılımı açısından profil yüksekti ancak yeni sistemin gereği yürütme Meclis’ten çıkmadığı için muhalefetin ifadesiyle “siyasi sorumlu” yoktu.

İlk kez Cumhurbaşkanlığı’nca hazırlanan bütçenin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ifadesiyle “teknik sunum”unu bakan olduktan sonra milletvekilliğinden ayrılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptı. Muhalefet partilerinin eleştirilerine yanıtı da yine seçilmiş bir siyasetçi olmayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay verdi. Bütçe sunumu ve eleştirilere yanıt “atanmış” bu isimlerden gelince geçmiş yıllarda Başbakan, ana muhalefet partisi lideri gibi genel başkanlar düzeyinde yaşanan bir polemik, tartışma söz konusu olmadı.

MUŞ’UN KONUŞMASI MECLİS’İ GERDİ

Bu tablo Meclis’te gerilim yaşanmadığı anlamına gelmiyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un grubu adına yaptığı konuşma hem CHP hem HDP hem de İYİ Parti’ye dönük sert iddialar içeriyordu. Muş’un 3 partiyi de ayağa kaldıran sözleri küfürleşmelere kadar gitti. İYİ Parti milletvekili Yasin Öztürk’e 2 birleşim çıkarma cezası verildi. Daha sonra AK Partililerle İYİ Partililer ve HDP’liler arasında da bir dizi polemik yaşandı. Yürütme adına Meclis’te bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Bakan Albayrak ise bu gerilimi oturdukları komisyon........

© Gazete Duvar