We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Partilerin yerel seçim durum raporu - II

19 10 2
07.12.2018
CHP ile İYİ Parti arasında iş birliği arayışı neredeyse 3 haftayı geride bıraktı. Her ne kadar “tıkanıklık yok, görüşmeler sürüyor” denilse de iş birliği arayışında düğümün Ankara olduğu biliniyor. Kulislere göre mevcut tablo eğer iş birliği yapılacaksa Yavaş’ın CHP’den Ankara adayı gösterilmesi, İYİ Parti’nin de Yavaş’ı desteklemesi dışında bir başka formüle imkan tanımıyor.

Siyasi partilerin yerel seçim hazırlıklarında önemli bir dönemece girildi. Hem iktidar hem de muhalefet cephesinde ittifak ve adaylarla ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

İlk olarak iktidar bloku ile başlayalım. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son açıkladığı 14 ilin belediye başkan adayıyla birlikte AK Parti 74 ilin belediye başkan adayını ilan etmiş oldu. Geriye İstanbul, Adana, Osmaniye, Mersin, Muğla, Manisa ve Aydın kaldı. AK Parti’nin İstanbul haricinde kalan 6 ilde aday çıkarmayarak MHP’nin adayını desteklemesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasında “Cumhur ittifakımızı lekelemeyecek, gölgelemeyecek şekilde çalışmaları sürdüreceğiz. Bazı kalan yerlerle ilgili liderler olarak bir araya gelip nihai karar vereceğiz” dedi. Liderlerin bu karar için gelecek hafta bir araya gelmesi bekleniyor.

MHP’YE JEST YAPILAN İLLERDE ADAY DEĞİŞİR Mİ?

AK Parti ve MHP liderlerinin görüşmesinde ele alınacak konulardan biri de MHP’nin bu 6 il için açıkladığı adaylar olacak. AK Parti’nin bazı illerdeki adayların değişmesini istediği konuşuluyor. MHP yöneticileri bunun söz konusu olmadığını söylese de iki liderin görüşmesinde bu konuda sürpriz kararlar da çıkabilir.

TOBB YASASI İKİ ADAYA YARADI

Aday olup seçilemeyen Oda ve Birlik başkanlarının eski görevlerine dönüş imkanı veren TOBB Yasası değişikliğinin AK Parti’nin İzmir adayı için yapıldığı iddia........

© Gazete Duvar