We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mersin'de kıran kırana yarış: HDP kilit parti

107 11 45
27.03.2019
Mersin’de bütün hesaplar CHP, MHP ve İYİ Parti adaylarıyla “üçlü” bir yarış üzerine kurulmuştu. Ancak İYİ Parti'li Kocamaz’ın yarış dışı kalmasının ardından aday gösterilen Ayfer Yılmaz’ için 28 günlük çalışma ile hedeflenen başarıyı yakalamasının zor olduğu konuşuluyor. Son seçimde yüzde 16.9 oy alan HDP seçmeninin tutumunun Mersin seçiminde belirleyici olacağını söylemek yanlış olmaz.

Türkiye’nin çok kültürlü, çok kimlikli kentlerinden Mersin 31 Mart’a kıran kırana bir yarışla hazırlanıyor. Adaylık başvurusundaki gecikme nedeniyle eski MHP’li, yeni İYİ Parti’li Burhanettin Kocamaz’ın adaylık başvurusu yapamaması nedeniyle kartların yeniden dağıtıldığı kent sürprize gebe görünüyor.

Mersin’in çok kültürlü, çok kimlikli yapısının izini kentin seçim sonuçlarında görmek mümkün. AK Parti ve CHP’nin yüzde 30’larda oy aldığı kentte MHP yüzde 20’lerdeki oyunu son seçimde İYİ Parti ile paylaşmış görünüyor. Doğu ve güneydoğu ilerinden büyük göç alan kentte HDP de yüzde 15’in üzerindeki oyuyla kilit parti görünüyor.

ÜÇLÜ YARIŞ HESABI BOZULDU

Sahip olduğu limanı, serbest bölgesi ile önemli bir ticaret kenti olan Mersin, aday belirleme sürecinde yaşanan bir krizle Türkiye’nin gündemine oturdu. Cumhur İttifakı kapsamında MHP’ye bırakılan ilde 3 dönemdir Toroslar Belediye Başkanlığı yapan Hamit Tuna’nın adaylığı sürpriz değildi. Birçok ilde ittifak yapan CHP ve İYİ Parti ise Mersin’de seçime ayrı ayrı girme kararı aldı. CHP, eski milletvekili Vahap Seçer’i aday gösterirken İYİ Parti, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’la seçime gireceğini ilan etti. Ancak YSK başvurusu il başkanlığınca geciktirilen Kocamaz adaylık şansını kaybetti. Yaşanan süreci “kumpas” olarak nitelendiren İYİ Parti, bu kez Demokrat Parti üzerinden yeni bir formül buldu. Eski Bakan Ayfer Yılmaz, İYİ Parti desteğiyle Demokrat Parti’den büyükşehir adayı gösterildi.

MHP-CHP ADAYLARI İDDİALI

Mersin’de bütün hesaplar CHP, MHP ve İYİ Parti adaylarıyla “üçlü” bir yarış üzerine kurulmuştu. Ancak Kocamaz’ın yarış dışı kalmasının ardından aday gösterilen Ayfer Yılmaz’ın 28 günlük çalışma ile hedeflenen başarıyı yakalamasının zor olduğu konuşuluyor. MHP ile CHP adayı arasında geçmesi beklenen yarışta her iki adaya bakılırsa seçim çoktan sonuçlandı! Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Hamit Tuna, “Açık ara öndeyiz” iddiasında bulunurken CHP adayı Vahap Seçer, “Yarıştığımız kimse yok. Seçimi aldık” dedi.

HDP KİLİT PARTİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aday çıkarmama kararı alan HDP anahtar rolde görünüyor. CHP adayı Vahap Seçer, “HDP’liler bize umut bağlamış, merkezde, ilçelerde birçok yerde aday çıkarmamış. Çok büyük heyecan görüyorum. Bastırılmış, ezilmiş, ötekileştirilmiş, haksızlığa uğramışlık duygusu yaşayan insanlar bunları birileri üzerinden haykırmak istiyor. O birileri bizleriz” diyerek büyük destek alacağını öngörüyor.

MHP’li Tuna da Toroslar’da uyguladığı yönetim modeline güveniyor, “Aday çıkartmayan partilerden bile oy alabilme ihtimalimiz var” diyerek HDP’yi işaret ediyor. Son seçimde yüzde 16.9 oy alan HDP seçmeninin tutumunun Mersin seçiminde belirleyici olacağını söylemek yanlış olmaz. CHP ayrıca aday değişimi nedeniyle İYİ Parti seçmeninin de kendisine yöneleceği görüşünde.

Seçime kısa bir süre kala ziyaret ettiğimiz Mersin’de öne çıkan 3 adayın da kapısını çaldık. İlk sözü Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Hamit Tuna’ya verelim.

MHP’Lİ TUNA’DAN MERSİN’İ SEVGİ ŞEHRİ YAPMA VAADİ

MHP’nin en başarılı belediye başkanları arasında gösterilen Hamit Tuna, Mersinlilerin çok yakından tanıdığı bir isim. 3 dönem Mersin Toroslar Belediye Başkanlığı yapan Tuna’yla artık mahalleye dönüşen doğduğu köy Toroslar Yalınayak’ta görüştük. Partisinin bir etkinliğine katılan Tuna burada yaptığı konuşmada, Mersin’i sevgi kenti haline getirme, gecenin 12’sinde genç bir kızın rahatlıkla dolaşacağı kent yapma sözü verdi. Tuna ayrıca diğer MHP adayları gibi Cumhur İttifakı kapsamında arkalarında........

© Gazete Duvar