We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnce’nin önündeki engel Akşener mi?

56 42 15
23.11.2018
Kulislerde, Akşener’in CHP-İYİ Parti arasında İstanbul’da yapılacak bir işbirliğinde sıcak bakmayacağı tek ismin İnce olacağı söyleniyor. Hatta “Akşener’in İstanbul’daki kırmızı çizgisi Muharrem İnce” deniliyor.

Her iki tarafın da kazandığı veya kaybedenin olmadığı durumları anlatmak için son yıllarda sıkça kullanılan win-win (kazan-kazan) ifadesi bugünlerde siyasette ittifak arayışlarının da sloganı oldu. İktidar cephesinin görüşmelerini, “Ankara’yı istiyorsan Adana’yı vereceksin”, muhalefet cephesinin görüşmelerini, “İstanbul’u istiyorsan Ankara’yı vereceksin” sözleri ile özetlemek yanlış olmaz. İttifakta AK Parti’nin hedefi kaybetme riskini azaltmak, muhalefet içinse iktidarı mümkün olduğu ölçüde geriletmek. Ve bu hedeflerin bir işbirliği olmadan gerçekleşmesi zor görünüyor. Bu nedenle siyaset kulislerinde ittifak görüşmeleri için “win-win zamanı” ifadesi kullanılıyor.

TABANIN BEKLENTİSİ Mİ MHP ÖFKESİ Mİ!

AK Parti-MHP arasında başlayan ancak karşılıklı açıklamalarla bir anda kesilen yerel seçimde ittifak arayışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yaptığı bir davetle yeniden başladı. Erdoğan bu görüşmeyle ilgili ilk açıklamasında ittifak için “tabanların beklentisi” demişti. Görünen o ki AK Parti başta 3 büyükşehir olmak üzere kritik olan seçim bölgelerinde kaybetmemek için MHP’nin desteğini alacak, bunun karşılığında başta Adana olmak üzere MHP’nin bazı taleplerini de kabul edecek. Burada dikkat çekici olan ise Erdoğan’ın ilk açıklamasında geçen “Tabanların beklentisi” ifadesi. MHP milletvekillerinin yorumuna bakılırsa MHP’nin........

© Gazete Duvar