We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Babacan ekibinden ittifak yanıtı: Koalisyon için bu kadar zahmete girilmez

70 17 0
07.10.2019
Yeni kurulacak partiler Ankara’da siyaset sahnesini hareketlendirdi. Millet İttifakı’nın genişleyeceği ya da üçüncü bir ittifakın kurulabileceği konuşuluyor. “Bir koalisyon için bu kadar zahmete girilmez” diyen Ali Babacan ekibi hazırlıklarını Türkiye'de icra yetkisini alabilecek, 'milletin üzerinde ittifak ettiği' bir oluşum hedefiyle yaptıklarını söylüyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte siyaset gündemine giren ittifakların yeni partilerin kuruluşuyla nasıl şekilleneceği tartışılıyor. Yıl bitmeden tabelasını asmaya hazırlanan iki parti muhalefet ittifakı içinde tarif edilirken üçüncü ittifak senaryoları da gündemde. Eski bakan Ali Babacan öncülüğünde kuruluş çalışmalarını sürdüren oluşum ise tüm bu kombinasyonları reddediyor: “Koalisyon için bu kadar zahmete girilmez. Biz Türkiye’de icra yetkisini alabilecek, milletin üzerinde ittifak ettiği bir oluşum olmak istiyoruz.”

Kurucusu olduğu AK Parti’den 18 yıl sonra, 8 Temmuz 2019’da istifa eden eski bakan Babacan çalışmalarına hız verdi. Karar gazetesine verdiği röportajda “Yıl bitmeden partiyi kuruyoruz” diyen Babacan’ın farklı kesimlerle........

© Gazete Duvar