We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Antalya: AK Parti'nin 'yıkılmaz' denen duvarları tırmalanıyor

119 11 75
25.03.2019
Yerel seçimlerde el değiştirme olasılığı bulunan illerden biri de Antalya. 1 Kasım-24 Haziran arasında 5 puan kaybeden AK Parti'nin oylarının bu seçimde daha da eriyebileceği konuşuluyor. Ekonomik sorunların en çok sarstığı illerden biri olan turizm ve tarım kentinde kızgın ve kırgın AK Partililer birbirlerini, "Duygusallığı bırakıp mantıklı olmalıyız" sözleriyle ikna etmeye çalışıyor.

Antalya, Türkiye’nin siyasi yelpazesinin tüm renklerini taşıyan illerden biri. Meclis’te grubu bulunan partilerin sandalye dağılımı aynı ağırlıkta olmasa da her biri Antalya’da temsil ediliyor. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP milletvekillerinin bulunduğu kentteki iktidar-muhalefet bloklaşmasında terazi muhalefetten yana basıyor.

İKİ İTTİFAKIN BÜYÜK YARIŞI

16 Nisan anayasa referandumunda yaklaşık yüzde 60 oranında “hayır” oyu ile dikkat çeken Antalya bu tutumunu 24 Haziran seçimlerinde de sürdürdü. Yeni sistemin ilk seçimlerinde Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’na 2 puan fark attı. Yüzde 7’lik HDP oyları da eklendiğinde Antalya’da muhalefetin öne çıktığı 55’e 45’lik bir tablo oluştu. Antalya bu seçime de ittifaklarla gidiyor. Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut belediye başkanı, eski milletvekili Menderes Türel. CHP-İYİ Parti işbirliğinde ise Antalyalıların yakından tanıdığı, 4 dönemdir Konyaaltı Belediyesi’ni yöneten Muhittin Böcek aday oldu. HDP de Antalya’daki büyük yarışa aday çıkarmayarak katıldı.

‘İNSANLAR KAMPLAŞMADAN RAHATSIZ’

Daha önce kentte belediye başkanlığı yapan, bugün İYİ Parti’nin Antalya Milletvekili Hasan Subaşı’ya göre de Antalyalılar son seçimlerdeki tavrını bu seçimde de devam ettirecek. Subaşı bunun nedenlerini şöyle anlatıyor:

“İnsanlar burada kamplaşma ve kutuplaşmadan, bunu sürekli yeniden üreten siyasal üsluptan rahatsız. İkincisi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin taşınamaz olduğu, ekonomide, adalette, işlemeyen yasamada, yürümeyen bürokraside görüldü. Bu seçim genel seçim havasına da sokulduysa işte genel seçim. Vatandaş elindeki tek gücü kullanarak bir uyarı görevi yapacaktır.”

‘ÖZAL DA OY VERMEZSENİZ BAĞLARIM DEMİŞTİ’

1980 askeri darbesi sonrası uzun yıllar tek başına iktidar olan ANAP’ın ilk büyük oy düşüşü yaşadığı 1989 yerel seçimlerinde muhalefetten Antalya Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Subaşı bu seçimde de benzer bir tablo bekliyor. Subaşı o dönemi şöyle anlatıyor:

“1989’da, Özal döneminde Antalya’da seçimi kazandım. “Benden olmayana oy verirseniz elini kolunu bağlarım” denilen bir dönemdi. Ama ne oldu, neredeyse tüm illeri muhalefet partileri DYP, SHP aldı. Elimizi kolumuzu da bağlayamadı. Ben aynı uyarıyı bugün de bekliyorum. Uyarı olmazsa bugün şikayet edilen her şey ‘ne yapsak oy veriliyor’ mantığıyla daha da artarak devam eder.”

ANTALYA’DA 2 KIRILMA: TURİZM VE TARIM

Antalya’da kamuoyu araştırmaları yapan Ali Taş da kentteki tabloyu, “Türkiye’de ne oluyorsa Antalya’da da o oluyor. Genel politika bütün ağırlığı ile Antalya’da hissediliyor” diyerek anlatıyor.

Taş’a göre........

© Gazete Duvar